Iğdır Üniversitesi'ndeki kız öğrencilerinin beslenme bilgi düzeyinin hedonik açlık üzerine etkisi
The effect of nutritional knowledge level of female students at Iğdır University on hedonic hunger
- Tez No: 877282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM TUBA GÜNEBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Duyguların, insanların yeme alışkanlıklarını etkilediği ifade edilmektedir. Sağlık açısından zararlı yeme davranışlarının tespit edilmesi ve bu davranışların gelişiminin engellenmesi, fiziksel, duygusal ve sosyal problemleri azaltarak bireylerin yaşam kalitesini artırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu çalışma Mart-Nisan 2024 tarihleri arasında Iğdır Üniversitesi'nde okumakta olan 18-35 yaş arasındaki kız öğrenciler dahil edilmiştir. Katılımcı sayısı tahmini olarak 384 kişi olarak planlamıştır. Beslenme Bilgi Düzeyinin Hedonik Açlık üzerine etkisi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın veri toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışma araştırmaya katılmayı kabul eden gönüllü bireyler üzerinde yürütülmüştür. Anketler yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to explore the influence of nutritional knowledge on hedonic hunger, focusing on identifying harmful eating behaviors and preventing their development to enhance individuals' quality of life by reducing physical, emotional, and social problems. Conducted between March and April 2024, the research included female students aged 18-35 enrolled at Iğdır University, with an estimated participation of 384 individuals. Face-to-face interviews were conducted for data collection. The relationship between participants' nutritional knowledge level and hedonic hunger was not identified.