Investigating the impact of digital marketing on consumer purchasing behavior of dietary supplements in Türkiye
Türkiye'de besin destek ürünleri pazarında dijital pazarlamanın tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 877320
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki besin destek ürünleri pazarında dijital pazarlamanın tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Veriler, 423 Türk tüketiciden oluşan bir örneklem üzerinden çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler, istatistiksel yazılım SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi, dijital pazarlama stratejileri ile satın alma davranışı arasındaki ilişkiyi araştırmak için kullanılmıştır. Çalışma, dijital reklam farkındalığı ve sosyal medya etkileşiminin Türkiye'deki besin destek ürünleri pazarında tüketici satın alma davranışını önemli ölçüde etkilediğini tespit etmiştir. Diğer yandan, sonuçlar çevrimiçi bilgi arama davranışının tüketici satın alma davranışını anlamlı ölçüde etkilemediğini ortaya koymaktadır. Çevrimiçi bilgi arama davranışı doğrudan satın alma davranışını etkilemese de, daha geniş tüketici yolculuğunda bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigate the impact of digital marketing constructs including digital advertising awareness, social media engagement, and online information-seeking behavior on consumer purchasing behavior within the dietary Supplements market in Türkiye. Data was collected from a representative sample of 423 Turkish consumers through an online survey. The collected data was analyzed using the statistical software SPSS. Multiple linear regression analysis was employed to explore the relationship between digital marketing and purchasing behavior. The study found that digital advertising awareness and social media engagement significantly influence consumer purchasing behavior within the dietary Supplements market in Türkiye. On the other hand, the results reveal that online information-seeking behavior does not significantly impact consumer purchasing behavior. Even though online information-seeking behavior may not directly impact purchasing behavior, it plays a role in the broader consumer journey.