Adaptive reuse of the industrial heritage buildings into automobile museums in the context of cultural sustainability: Case study of the Tofaş Anatolian Cars Museum
Kültürel sürdürülebilirlik bağlamında endüstriyel miras binalarının otomobil müzeleri olarak yeniden işlevlendirilmesi: Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi örneği
  1. Tez No: 877323
  2. Yazar: AYŞEGÜL ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BENGÜ ULUENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda endüstriyel ve kültürel mirasın yeniden işlevlendirilmesi kavramı oldukça duyulan bir hale geldi. Bu disipline dünya çapında ve Türkiye'de örnekler görmek mümkün. Bu çalışma, endüstriyel mirasın otomobil müzelerine dönüşümünü ele alırken Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi'ni bir örnek vaka olarak inceliyor. Otomotiv endüstrisi ve Tofaş, sanayi bölgeleri ve otomotiv ile bilinen bir şehir olan Bursa'nın tarihinde önemli bir yere sahiptir. 2002 yılında ziyarete açılan TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi de kentin kolektif hafızasına ve mirasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada kullanılan araştırma yöntemleriyle, müzenin kültürel sürdürülebilirlik bağlamında yeniden işlevlendirmenin bir örneği olduğu söylenebilir. Binanın eski kullanım amacı, Bursa'nın en eski ve en varlıklı ailelerinden İpeker ailesinin ipek fabrikası olarak kullanılmasıydı. Bu binanın dönüşümü ile ilgili planlamalar 1997 yılında tartışılmaya başlandı. O dönemde gerçekleştirilen restorasyon ve koruma projeleri estetik açıdan uyumlu görülmüyordu. Bu nedenle, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye'nin ve özellikle Bursa'nın mimari tarihi ve mirası açısından yeniden işlevlendirilmesi konusunda öncü bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmanın amaçlarından biri, müzenin yeniden işlevlendirme sürecinin gözden geçirilmesidir. Ayrıca, koruma politikalarının tasarım sürecinde nasıl ele alındığını ve uygulandığını belirtmektir. Son olarak, müzenin hem Türkiye'nin hem de Bursa'nın kültürel mirasındaki yerini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years the concept of adaptive reuse of industrial and cultural heritage buildings has become a phenomenon. Many examples can be seen around the world and in Turkey as well. The study leans towards the transformation of the industrial heritage buildings into automobile museums and the case study in Tofaş Anatolian Cars Museum in Bursa. The automotive industry and Tofaş hold a huge place in Bursa's history as a city that is known for its industrial zones and automotive industry. Tofaş Anatolian Cars Museum which first opened its gates to visitors in 2002 is also an addition to the city's collective memory and heritage. With the research methods that are held in the writing of this study, it can be stated that the museum is an example of adaptive reuse in the context of cultural sustainability. The former usage of the building was a silk factory of one of Bursa's oldest and wealthiest families. The plans for the transformation of this building started to be discussed in 1997. The restoration and preservation projects in those years were not seen as suitable or aesthetic so Tofaş Anatolian Cars Museum also carries an exemplary role in Turkey's and especially Bursa's architectural history and heritage in adaptive reuse. As a result of this study, one of the aims is to review the museum's adaptive reuse process. In addition, stating the preservation policies that are put into consideration and how they are applied in the design process. Lastly, to indicate the place of this museum in both Turkey's and Bursa's cultural heritage.