Social emotional learning (SEL) integration in a tertiary-level english preparatory program: EFL instructors' perceptions and practices
Yükseköğretim İngilizce hazırlık programına sosyal duygusal öğrenme entegrasyonu: İngilizce öğretmenlerinin algıları ve uygulamaları
  1. Tez No: 877322
  2. Yazar: GÖKALP GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sosyal ve duygusal öğrenme (SDÖ), öğrencilerin sosyal ve duygusal becerilerinin geliştirilmesini vurgulayan bir eğitim yaklaşımıdır; bu, öğrencilerin iyi olma durumlarını, akademik performanslarını ve ömür boyu başarılarını artırmayı hedefler. SDÖ, öğrencilerin duygularını yönetmelerine ve anlamalarına yardımcı olmayı amaçlar, bunu pozitif ilişkileri sağlayarak ve sorumlu kararlar alarak gerçekleştirir (Schonert-Reichl, 2017). Bu çalışma, İstanbul, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinde İngilizce hazırlık programında görev yapan 50 İngilizce öğretmeninin SDÖ becerilerinin düzeyini bulmayı amaçlamıştır. Amaç, SDÖ öğretim uygulamalarını mevcut programa entegre etmek ve SDÖ eğitiminin katılımcı beş İngilizce öğretmeninin öğretim uygulamalarını nasıl etkilediğini keşfetmekti. Ek olarak, çalışma beş yabancı dil eğitmeninin uygulama sürecine ilişkin algılarını incelemiştir. İlk adım olarak pilot uygulama yapılmıştır. Uygulama öncesinde SDÖ eğitim anketi İngilizce öğretmenlerine verilmiştir. Daha sonra, beş öğretmen derslerinde SDÖ etkinliklerini uygulamıştır. Çalışmada, bir anket, ve öğretmenlerin yansımaları dahil olmak üzere hem nitel hem de nicel veri toplama araçları kullandı. Nicel veriler betimsel olarak analiz edilirken, nitel veriler, tümevarımsal içerik analizi kullanılarak analiz edildi. Katılımcıların orta seviyede SDÖ becerilerine sahip olduğu tespit edildi, ancak SDÖ eğitimi sonrasında SDÖ uygulamasının öğretmenlerin öğretim uygulamalarını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiş ve bu çalışmada SDÖ öğretim uygulamalarının programlara entegrasyonunun yanı sıra tartışmalara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social and emotional learning (SEL) is an educational approach emphasizing the development of learners' social and emotional skills to enhance their well-being, academic performance, lifelong success as well. SEL aims to help learners manage and understand their emotions by ensuring positive relationships and making responsible decisions (Schonert-Reichl, 2017). This study aimed to find the level of SEL skills of 50 EFL instructors in the English language preparatory program at a foundation university in Istanbul, Türkiye. The goal was to integrate SEL instruction practices into the existing program and explore how SEL training affected the instructional practices of participating five EFL instructors. Additionally, the study examined the perceptions of five EFL instructors regarding the implementation process. Piloting was conducted as for the first step. Prior to the implementation, SEL training sessions were given to the EFL instructors. Then, five instructors implemented SEL activities in their lessons. The study utilized both qualitative and quantitative data collection tools including a questionnaire and teacher reflections. The quantitative data were analyzed descriptively whereas the qualitative data were analyzed using inductive content analysis. It was detected that participants had moderate level of SEL skills; however, after the SEL training, SEL implementation affected instructors' instruction practices positively and further discussions as well as implications of integration of SEL instruction practices into the programs are provided in this study.