İnşaat sektörünün uluslararası finansal raporlama standartları çerçevesinde incelenmesi ve örnek uygulama
Comparison of international financial reporting standards, examination and case study in the construction sector
  1. Tez No: 877333
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, inşaat sektöründeki uluslararası finansal raporlama süreçlerinin incelenmesine odaklanmaktadır. Araştırmanın amacı, inşaat sektöründe finansal raporlama standartlarının uygulanmasının etkilerini ve ülkemizin bu standartlara uyum sürecinin önemini değerlendirmektir. Çalışma, inşaat projelerinin finansal raporlama sürecindeki izlenme, raporlanma ve değerlendirilme yöntemlerini incelemektedir. Sonuç olarak, finansal raporlama sürecinin sektörde daha şeffaf, güvenilir ve anlaşılabilir hale getirilmesinin sektörde güçlü bir iş birliği ve rekabet ortamının oluşmasına katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on examining the processes of international financial reporting in the construction sector. The aim of the research is to evaluate the effects of implementing financial reporting standards in the construction sector and the importance of our country's compliance process with these standards. The study examines the methods of monitoring, reporting, and evaluating construction projects in the financial reporting process. As a result, it has been determined that making the financial reporting process more transparent, reliable, and understandable in the sector contributes to the establishment of a strong environment of cooperation and competition in the sector.