İşletmelerdeki küçülmenin sonucunda, geride kalan çalışanların yaşadıkları sorunlar ve örgütsel bağlılıkları: Bibliyometrik analiz çalışması
Problems experienced by downsizing in businesses, employees who are left behind, and their organizational commitment: A bibliometric analysis study
- Tez No: 877342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ELİF ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu bibliyometrik analiz çalışmasında, örgütsel küçülme konusunda yapılan akademik araştırmaları daha detaylı bir şekilde ele almaktadır. İlgili literatür de yer alan farklı çalışmalar incelenmiş ve bu çalışmaların yayın yılı, yayın türü, yazarlar, kurumlar, anahtar kelimeler, çalışmanın, amaçları, veri analiz yöntemleri ve örneklem hacimleri gibi önemli özellikleri belirlenmiştir. Yayın yıllarına bakıldığında, örgütsel küçülme konusundaki araştırmalarda zaman içinde bir artış gözlemlenmektedir. Özellikle 2000'li yılların sonlarına doğru ve 2010'lu yıllarda bu alanda yapılan çalışmaların sayısında belirgin bir artış görülmektedir. Yayın türleri incelendiğinde, yüksek lisans tezlerinin bu alandaki çalışmaların büyük çoğunluğunu oluşturduğu görülmüştür. Bu, özellikle yerel üniversitelerdeki lisansüstü eğitim programlarına yapılan araştırmalara dair bir trendi yansıtmaktadır. Bunun yanı sıra doktora tezleri ve araştırma makalelerinin de bu alandaki literatüre önemli katkılar sağladığı gözlemlenmektedir. Yazarlar incelendiğinde, özellikle üniversitelerde akademisyenlerin ve lisansüstü öğrencilerin bu alanda yoğun bir şekilde çalıştığı görülmektedir. Farklı kurumlardan gelen araştırmacıların da bu alandaki çalışmalara katkı sağladığı belirlenmiştir. Anahtar kelimeler arasında öne çıkanlar arasında“örgütsel küçülme”,“hizmet kalitesi”,“örgütsel bağlılık”,“kamu yönetimi”gibi terimler bulunmaktadır. Bu anahtar kelimeler, araştırmaların odaklandığı konuları ve ilgi alanlarını yansıtmaktadır. Amaçlar incelendiğinde, örgütsel küçülme sürecinin etkilerinin ölçülmesi, nedenlerinin anlaşılması, çalışanların tepkilerinin incelenmesi gibi çeşitli hedeflerin bulunduğu görülmüştür. Veri analiz yöntemleri arasında sıkça tercih edilenler arasında T-Testi, Tek yönlü varyans analizi, regresyon analizi, faktör analizi gibi istatistiksel yöntemlerin yanı sıra doküman analizi, vaka analizi, yapısal eşitlik modellemesi gibi nitel yöntemler de bulunmaktadır. Örneklem hacimleri incelendiğinde, farklı çalışmalarda farklı örneklem büyüklüklerinin kullanıldığı görülmektedir. Bu da araştırmaların kapsamı ve yöntemlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu analiz sonuçları, örgütsel küçülme konusundaki akademik araştırmaların geniş bir yelpazede gerçekleştirildiğini ve bu alandaki çalışmaların hem teorik hem de pratik açıdan önemli katkılar sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This bibliometric analysis provides a detailed examination of academic research on organizational downsizing. Various studies included in the relevant literature have been reviewed, and important characteristics such as publication year, publication type, authors, institutions, keywords, aims of the study, data analysis methods, and sample sizes have been identified. When examining the publication years, an increase in research on organizational downsizing over time is observed. Particularly towards the end of the 2000s and throughout the 2010s, there is a significant rise in the number of studies conducted in this field. When analyzing publication types, it is noted that master's theses constitute the majority of studies in this area. This reflects a trend towards research conducted in graduate programs, especially at local universities. Additionally, doctoral dissertations and research articles also make significant contributions to the literature in this field. Examining the authors, it is observed that academics and graduate students at universities are particularly active in this area of research. Researchers from different institutions also contribute to studies in this field. Prominent keywords include terms such as“organizational downsizing,”“service quality,”“organizational commitment,”and“public administration.”These keywords reflect the topics and areas of interest focused on in the research. When examining the aims, various objectives such as measuring the effects of organizational downsizing, understanding its causes, and examining employee reactions are identified. Among the frequently preferred data analysis methods are statistical methods such as T-Test, one-way analysis of variance, regression analysis, and factor analysis, as well as qualitative methods like document analysis, case studies, and structural equation modeling. Sample sizes vary across different studies, depending on the scope and methods of the research. These analysis results demonstrate that academic research on organizational downsizing is conducted across a wide range of approaches and contributes significantly to both theoretical and practical aspects of the field.