Baş önde postürü olan bireylerde kinetik zincir temelli egzersizler sırasında kas aktivasyonlarının incelenmesi
Investigation of muscle activations during kinetic chain based exercises in individuals with forward head posture
- Tez No: 877341
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Baş önde postürü (BÖP) olan ve olmayan bireylerde Skapular Retraksiyon (SR) ve Band Pull-Apart (BPA) egzersizleri periskapular kasları kuvvetlendirmek için klinikte sıklıkla kullanılmaktadır. Bu egzersizlere enerji transferini optimize etmek amacıyla kinetik zincirin dâhil edilmesi gerektiği savunulmaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı BÖP olan ve olmayan bireylerde kinetik zincir temelli bu egzersizlerin sternokleidomastoid (SKM) ve trapez kas aktivasyonuna etkisini incelemektir. Çalışmaya BÖP olan (Yaş: 22,17±2,36 yıl, Vücut Kütle İndeksi: 21,17±2,11 kg/m2) ve BÖP olmayan (Yaş: 21,33±1,64 yıl, Vücut Kütle İndeksi: 21,0±2,31 kg/m2) 18 birey dâhil edildi. BÖP olan bireyleri saptamak amacıyla fotografik ölçüm yapıldı. Kraniyovertebral açısı 50º'den küçük olan bireyler BÖP olan gruba dâhil edildi. SKM, Üst Trapez (ÜT), Orta Trapez (OT) ve Alt Trapez (AT) kaslarının aktivasyonu yüzeyel elektromiyografi ile değerlendirildi. Kinetik zincir temelli egzersizlerin etkisini araştırmak amacıyla için SR ve BPA egzersizleri ayakta duruş, tek bacak ayakta duruş, squat, tek bacak squat ve Bulgarian split squat pozisyonlarında yaptırıldı. İki grup benzer demografik özelliklere sahipti. SR egzersizi sırasında BÖP olan ve olmayan bireyler benzer kas aktivasyonu gösterirken, BÖP olan bireylerin BPA egzersizi sırasındaki kas aktivasyonları BÖP olmayan bireylere göre daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
Scapular Retraction (SR) and Band Pull-Apart (BPA) exercises are frequently used clinically to strengthen the periscapular muscles in individuals with and without forward head posture (FHP). It has been argued that the kinetic chain should be included in these exercises to optimise energy transfer. Therefore, the aim of this study was to investigate the effect of these kinetic chain based exercises on sternocleidomasteideous (SCM) and trapezius muscle activation in individuals with and without FHP. The study included 18 individuals with FHP (Age: 22,17±2,36 year, Body Mass Index: 21,17±2,11 kg/m2) and 18 individuals without FHP (Age: 21,33±1,64 year, Body Mass Index: 21,0±2,31 kg/m2). Photographic measurement was performed to determine the individuals with FHP. Individuals with a craniovertebral angle less than 50º were included in the group with FHP. Activation of the SCM, upper trapezius (UT), middle trapezius (MT) and lower trapezius (LT) muscles were evaluated by superficial electromyography. To investigate the effect of kinetic chain based exercises, SR and BPA exercises were performed in standing, unilateral standing, squat, unilateral squat and Bulgarian split squat positions. The two groups had similar demographic characteristics. While individuals with and without FHP showed similar muscle activation during SR exercise, individuals with FHP had lower muscle activation during BPA exercise than individuals without FHP.