Thiamethoaxam uygulamasının gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) doku spesifik yanıtları
Tissue-specific responses of Thiamethoxam treatment in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 877353
  2. Yazar: FATİH AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN NUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Biochemistry, Microbiology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehditler Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada neonikotinoid sınıfından Thiamethoaxam'ın gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) oluşturduğu oksidatif stres aracılı hemotoksiste, hepetotoksisite ve nefrotoksisite bulgularını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla her grupta 8 er balık olmak üzere 3 tekrarlı olacak şekilde 96 adet gökkuşağı alabalığı (165.35±30.15 g ve 20.55±1.16 cm) kullanıldı. Çalışmada kontrol ve Thiamethoxam'ın 3 farklı dozunun (25 mg/l, 75 mg/l, 125 mg/l) uygulandığı 4 grup oluşturuldu. Deneme peryodu sonunda tüm gruplardan alınan kan hematolojik analizler için, alınan dokular ise patolojik değerlendirme için kullanıldı. Thiamethoxam uygulaması sonucunda biyosomatik indeks göstergelerinden hepatosomatik indeks kontrol grubuna kıyasla 25 ve 75 mg/l doz grubunda azalırken, 125 mg/l grubunda ise artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the findings of oxidative stress-mediated hemotoxicity, hepetotoxicity and nephrotoxicity in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) caused by Thiamethoaxam, a neonicotinoid. For this purpose, 96 rainbow trout (165.35±30.15 g and 20.55±1.16 cm) were used in 3 replicates with 8 fish in each group. In the study, 4 groups were formed as control and 3 different doses of Thiamethoxam (25 mg/l, 75 mg/l, 125 mg/l). At the end of the experimental period, blood taken from all groups was used for hematologic analysis and tissues were used for pathologic evaluation. As a result of thiamethoxam administration, hepatosomatic index, one of the biosomatic index indicators, decreased in the 25 and 75 mg/l dose groups and increased in the 125 mg/l group compared to the control group.