Migren hastalarında duygu düzenleme becerilerinin elektroensefalografi (EEG) yöntemiyle incelenmesi
Investigation of emotion regulation skills in migraine patients using electroencephalography (EEG) method
- Tez No: 877355
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Her bireyin, gündelik yükümlülüklerini yerine getirebilmesi ve sosyal ilişkilerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için etkili duygu düzenleme stratejilerine sahip olması gerekmektedir. Bununla birlikte, migren gibi günlük işlevselliği bozan ve bireylerde verimsizliği artıran hastalıklarda duygu düzenleme becerileri daha fazla önem kazanmaktadır. Çalışmamızın amacı, migren tanısı almış kişiler ile migreni olmayan kişilerin duygu düzenleme becerilerinin ne derece farklılaştığını araştırmaktır. Migren tanısı olan kişiler ile migreni olmayan kişilerin duygu düzenleme görevi sırasında elde edilen P300 ve N400 yanıtları değerlendirilmiştir. Araştırmada, demografik bilgi formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Formu (DDGÖ-16) ve Migren Engellilik Değerlendirmesi Ölçeği (MİDAS) kullanılmıştır. Katılımcılar duygu düzenleme görevini bilgisayar üzerinden yapmış olup, OİP verileri görev sırasında çekilen EEG'den elde edilmiştir. Bulgulara bakıldığında, migren tanılı grup migreni olmayan gruba göre çok daha fazla ağrı nedeniyle kaybedilen gün bildirmiştir. Olaya ilişkin potansiyeller incelendiğinde ise, migren ve kontrol grupları arasında FC1, FC2 ve Cz kanalları ve kelime değerlendirme değişkenlerine karşı oluşan N400 yanıtları bakımından anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, migren ve kontrol grubunun kelime değerlendirmesi sırasında kaydedilen P300 yanıtları da gruplar arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Migren ve duygu düzenleme ilişkisine dair elde ettiğimiz bu bulgular, P300 ve N400 yanıtlarının duygu düzenleme görevinde etkili OİP bileşenleri olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Every individual must have effective emotion regulation strategies in order to fulfill their daily obligations and maintain their social relationships in a healthy way. However, emotion regulation skills become more important in diseases such as migraine, which disrupt daily functionality and make individuals unproductive. The aim of our study is to investigate to what extent the emotion regulation skills of people diagnosed with migraine and people without migraine differ. P300 and N400 responses obtained during the emotion regulation task of people diagnosed with migraine and people without migraine were evaluated. In the research, demographic information form, Emotion Regulation Difficulty Scale-Short Form (DDGO-16) and Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS) were used. Participants performed the emotion regulation task via computer, and ERP data was obtained from the EEG taken during the task. Looking at the findings, the group diagnosed with migraine reported significantly more days lost due to pain than the group without migraine. When event-related potentials were examined, it was concluded that there was a significant difference between the migraine and control groups in terms of N400 responses to FC1, FC2 and Cz channels and word evaluation variables. Additionally, P300 responses recorded during the word assessment of the migraine and control groups also show a significant difference between the groups. These findings regarding the relationship between migraine and emotion regulation reveal that P300 and N400 responses may be effective ERP components in the emotion regulation task.