Lise öğrencilerine verilen ruhsal hastalıklara yönelik yapılandırılmış bilgilendirme eğitiminin öğrencilerin ruhsal hastalıklara yönelik inanç, empatik eğilim ve sosyal mesafe düzeylerine olan etkisi
The effect of structured information training on mental illnesses given to high school students on their beliefs, empathetic tendency and social distance levels towards mental illnesses
- Tez No: 877377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN LÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma ruhsal hastalıklara yönelik lise öğrencilerine verilen eğitimin, ruhsal hastalıklara yönelik lise öğrencilerinin inancına, empatik eğilimine ve sosyal mesafelerine olan etkisini incelemek amacı ile deneysel ön test-son test kontrol gruplu randomize kontrollü bir araştırmadır. Araştırma Konya İli Selçuklu İlçesi'nde yer almakta olan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Aliya İzzetbegoviç Anadolu Lisesi'nde yapılmıştır. Araştırmaya 9. Sınıf öğrencilerden 36 müdahale, 36 kontrol grubu olacak şekilde toplam 72 kişi katılmıştır. Öğrencilere Ruhsal Hastalıklara Yönelik Yapılandırılmış Bilgilendirme Eğitimi verilmiştir. Eğitim öncesi ve sonrası her iki gruba da ön test ve son test şeklinde Kişisel Bilgi Formu, Ruhsal Hastalıklara Yönelik İnanç Ölçeği, Empatik Eğilim Ölçeği ve Sosyal Mesafe Ölçeği uygulanmıştır. Müdahale ve kontrol grubundaki öğrencilerin ruhsal hastalıklara yönelik inanç ölçeği toplam puana ait ön test puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmazken müdahale sonrası her iki grubun puan ortalamaları arasında çok anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Müdahale grubundaki öğrencilerin iki ölçümden elde edilen Sosyal Mesafe Ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı fark olduğu, kontrol grubundaki öğrencilerin iki ölçümdeki puan ortalamaları arasında ise anlamlı fark olmadığı saptanmıştır. Müdahale ve kontrol grubundaki öğrencilerin empatik eğilim ölçeği toplam puana ait başlangıç ölçümü puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmazken müdahale sonrası her iki grubun puan ortalamaları arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak Ruhsal Hastalıklara Yönelik Yapılandırılmış Bilgilendirme Eğitimi'nin lise öğrencilerinin ruhsal hastalıklara yönelik inaçları üzerinde olumlu etkisi olduğu söylenebilir. Empatik eğilimlerinde artırıcı ve sosyal mesafe koyma eğilimlerinde ise azaltıcı yönde etkili bir müdahale yöntemi olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled study with an experimental pre-test-post-test control group to examine the effect of the education given to high school students regarding mental illnesses on the beliefs, empathic tendencies and social distance of high school students regarding mental illnesses. The research was conducted at Aliya İzzetbegoviç Anatolian High School, affiliated with the District Directorate of National Education, located in Selçuklu District of Konya Province. A total of 72 9th grade students participated in the study, 36 in the intervention group and 36 in the control group. Structured Information Training on Mental Illnesses was given to students. Before and after the training, a Personal Information Form, Beliefs on Mental Illness Scale, Empathic Tendency Scale and Social Distance Scale were administered to both groups in the form of pre-test and post-test. While there was no significant difference between the pre-test mean scores of the students in the intervention and control groups regarding the total score of the belief scale towards mental illnesses, it was determined that there was a very significant difference between the mean scores of both groups after the intervention. It was determined that there was a significant difference between the mean scores of the Social Distance Scale obtained from the two measurements of the students in the intervention group, and that there was no significant difference between the mean scores of the students in the control group in the two measurements. While there was no significant difference between the initial measurement mean scores of the empathic tendency scale total score of the students in the intervention and control groups, it was determined that there was a significant difference between the mean scores of both groups after the intervention. Based on the results of this research, it can be said that Structured Information Training on Mental Illnesses has a positive effect on high school students' beliefs about mental illnesses. It can be stated that it is an effective intervention method that increases empathic tendencies and reduces social distance tendencies.