Lojistik fark denkleminin iki boyutlu bir sisteme genelleştirmesi
Generalization of the logistic difference equation to a two-dimensional system
  1. Tez No: 877405
  2. Yazar: SÜLEYMAN KOŞUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURHASAN TURGUT TOLLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konunun önemi ve çalışmanın amacı hakkında bilgiler verildi. İkinci bölümde, lojistik diferansiyel denklem, lojistik fark denklemi ve lojistik fark denklem sistemi ile ilgili yapılan çalışmalar yer almaktadır. Üçüncü bölümde, çalışmamız ile ilgili bazı temel tanımlar ve teoremler verildi. Dördüncü bölümde, a ve b reel parametreler ve x(0), y(0) reel başlangıç değerleri olmak üzere, x(n+1)=ay(n)(1-y(n)), y(n+1)=ax(n)(1-x(n)) fark denklem sistemi ele alındı. Bu denklem sistemi lojistik fark denkleminin iki boyutlu bir genelleştirmesidir. Burada yukarıda verilen lojistik fark denklem sisteminin çözümlerinin sınırlılığı, denge noktalarının kararlılığı ve çözülebilirliği konuları çalışıldı. Beşinci bölümde ise bu çalışmaya dair sonuçlar ve öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. In the first chapter, information about the importance of the subject and the purpose of the study was given. Then the next chapters of the thesis are summarised. In the second section, studies on logistic differantial equation, logistic difference equation and logistic difference equation system are presented. In the third section, some basic definitions and theorems related to our work are given. In the fourth section, the system of difference equations x(n+1)=ay(n)(1-y(n)), y(n+1)=ax(n)(1-x(n)) was discussed, where a and b are real parameters and x(0),y(0) are real initial values. This system is a two-dimensional generalization of the logistic difference equation. Here, the boundedness of the solutions of the logistic difference equation system given above, the stability of the equilibrium points, and solvability were studied. The fifth section presents the conclusions and recommendations of this study.