Hemşirelerin emzirmenin sonlandırılmasıkonusunda bilgi, görüş ve deneyimleri
Knowledge opi̇ni̇ons and experi̇ences of nurses ontermi̇nati̇on of breastfeedi̇ng
- Tez No: 877561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TOLUNAY OFLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Annelerin emzirmenin başlatılması ve sürdürülmesinin yanı sıra sütten kesme konusunda da bilgiye ihtiyaçları vardır. Emzirme danışmanlığının en önemli yürütücüsü olan hemşireler emzirmenin tüm aşamalarında olduğu gibi emzirmeyi sonlandırma konusunda da anneleri desteklemelidirler. Hemşirelerin emzirmenin sonlandırılması konusundaki yetkinliklerini araştırmayı amaçlayan bu tez çalışması ile hemşirelerin emzirmenin sonlandırılmasına ilişkin bilgi, görüş ve deneyimlerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olup 15.10.2023-15.01.2024 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapan hemşireler üzerinde yapıldı. Bulgular: Araştırmaya toplam 244 hemşire katıldı. Bebeğini emziren katılımcılardan %49,2'sinin bebeğini sütten kestiği belirlendi. Sütten kesme yöntemleri incelendiğinde katılımcıların uygun olmayan geleneksel yöntemlere başvurdukları, %32,3'ünün meme ucuna tadı farklı veya kötü olan bir maddeyi, %23,1'inin meme ucuna görüntüsü farklı veya kötü olan bir maddeyi uyguladığı belirlendi. Katılımcıların sütten kesmeye ilişkin ifadelere verdikleri doğru yanıtlara göre aldıkları toplam puanın Ortalama±Standart Sapması (Ort±SS) 10,4±2,1 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Mothers need information about weaning as well as initiating and maintaining breastfeeding. Nurses, who are the most important providers of breastfeeding counseling, should support mothers in terminating breastfeeding as well as in all stages of breastfeeding. This thesis study, which aims to investigate the competencies of nurses on termination of breastfeeding, aimed to examine nurses' knowledge, opinions and experiences regarding termination of breastfeeding. Materials and Methods: This study is a cross-sectional descriptive study and was conducted on nurses working at Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Medicine Hospital between 15.10.2023-15.01.2024. Results: A total of 244 nurses participated in the research. It was determined that 49.2% of the participants who breastfed their babies had weaned their babies. When the weaning methods were examined, it was determined that the participants resorted to inappropriate traditional methods, 32.3% applied a substance to the nipple that had a different or bad taste, and 23.1% applied a substance to the nipple that had a different or bad appearance. The Mean±Standard Deviation (Mean±SD) of the participants' total score based on their correct answers to the statements about weaning was found to be 10.4±2.1.