Omnipotence Paradoksu ve kötülük problemi bağlamında Tanrı: Mantıksal ve ahlaki olarak Tanrı her şeye kadir midir?
God in the context of the Omnipotence Paradox and the problem of evil: Is God logically and morally omnipotent?
  1. Tez No: 877638
  2. Yazar: YUSUF POLAT
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN KURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, kötülük problemi ve omnipotence paradoksu argümanlarını ve bu argümana getirilen eleştirileri kullanarak tanrının her şeye gücü yeten bir varlık olması gerektiği ve sınırlı bir kudrete sahip bir tanrının var olamayacağını ortaya koymuştur. Bu ortaya konulan sonuca bağlı olarak ise mantık yasalarının metafizikte zorunlu olarak geçerli olmadığını ve mantık yasalarının yalnızca bu evrende zorunlu olarak geçerli olması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study attempts to demonstrate that God must be an all-powerful being by utilizing the arguments of the problem of evil and the omnipotence paradox, along with the criticisms directed towards these arguments. As a result of this proposition, it is argued that the laws of logic are not necessarily valid in metaphysics and are only obligatory in the universe in which we live.