استقرار النظام النقدي من منظور الاقتصاد الإسلامي: دراسة فقهية اقتصادية مقارنة
İslam iktisadı perspektifinden parasal sistemin istikrarı: Karşılaştırmalı iktisâdî fıkhî bir çalışma
- Tez No: 877649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD FAYEZ AHMAD HERSH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Tez, İslam ve kapitalist ekonomide yönetilen para sisteminde parasal sistemin istikrarının gerçekliğini açıklamayı amaçlamakta, aynı zamanda iki sistemde bunu başarmanın prosedürlerini ve araçlarını ve parasal istikrara ulaşma olasılığını açıklamayı amaçlamaktadır. Kapitalist sistemdeki çağdaş para birimlerinde istikrar. Tez, çalışma alanındaki bilim adamlarının ve araştırmacıların ifadelerinin çıkarımlandığı ve analiz edildiği tümevarımsal ve analitik yaklaşımı benimsemiş, aynı zamanda tümdengelim ve tümdengelim yaklaşımını takip ederek araştırılan konular hakkında görüşler çıkaracak ve bunları kanıtlayacaktır. Ayrıca araştırılan konularda İslami ve kapitalist sistemleri karşılaştırmak için karşılaştırmalı yaklaşımı takip edin. Mesajda, İslami ve kapitalist sistemlerde yönetilen para sisteminde parasal sistemin istikrarının gerçekliğinin açıklamasına ulaşılmış, her iki sistemde parasal istikrarın sağlanması, mekanizması, prosedürleri ve araçları açıklanmış ve şunu açıkça ortaya konulmuştur: İslam'da yönetilen para sisteminde parasal istikrarın sağlanmasıyla ilgili olanların çoğu geleceğe yönelik tahmin meselesidir ve bunu uygulamaya yönelik girişimler henüz tamamlanmamıştır ve bu konu daha fazla çalışma gerektirir ve bir anlaşmaya varılmadan tamamlanamaz. tam bir İslami yönetim sistemidir. Ayrıca İslam'da bunu başarma ihtimalinin kapitalizme göre daha fazla olduğunu göstermiş ve kapitalist sistemde yönetilen para sistemine tabi oldukları sürece çağdaş para birimlerinde kalıcı parasal istikrarın sağlanmasının mümkün olmadığı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to explain the reality of the stability of the monetary system in the monetary system managed in the Islamic and capitalist economics. It also aims to explain the procedures for achieving it in the two systems and their tools, and the possibility of achieving monetary stability in contemporary currencies in the capitalist system. The thesis has adopted the inductive and analytical approach, where the statements of scholars and researchers in the field of study are extrapolated and analysed. It will also follow the deductive and deductive approach, to derive opinions on the researched issues and prove them. It will also follow the comparative approach, to compare the Islamic and capitalist systems in the researched issues. The message reached an explanation of the reality of the stability of the monetary system in the monetary system managed in the Islamic and capitalist systems, and explained the achievement of monetary stability in the two systems, its mechanism, procedures and tools, and made clear that most of what is related to achieving monetary stability in the monetary system managed in Islam is a matter of future forecasting, and that attempts to implement it It has not been completed, and this issue requires further study, and it cannot be completed except under a complete Islamic system of government. It also showed that the possibility of achieving it in Islam is greater than in capitalism, and concluded that it is not possible to achieve permanent monetary stability in contemporary currencies, as long as they are subject to the monetary system managed in the capitalist system.