Türkiye kadın basketbol süper liginde oynayan basketbolcuların 8 haftalık bireysel kuvvet ve kondisyon programı sonrası antropometrik ve motorik gelişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the turkish women's basketball playing basketball league in the 8 weeks after the individual strength and conditioning program anthropometric and motor development
  1. Tez No: 523566
  2. Yazar: HALİM ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmanın amacı, bireysel olarak hazırlanmış kuvvet ve kondisyon antrenman programlarının antropometrik ve motorik özelliklere etkisini araştırmak ve saha uygulamalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Çalışmada Türkiye Kadınlar Basketbol Liginde oynayan 15 sporcu katılmıştır devam eden süreçte bu sayı 10 kişi ile tamamlanmıştır. Çalışmada sporculara egzersiz programları hazırlanmadan önce antropometrik ve motorik ölçümleri yapıldı çıkan sonuçlar neticesinde kişiye uygun antrenman programları eğitmenler tarafından uygulandı. Antropometrik ölçümler; vücut ağırlığı, boy uzunluğu, vücut kitle indeksi, vücut yağ oranı ölçümleri yapıldı. Motorik ölçümler; esneklik, kavrama kuvveti, sürat, çeviklik, reaksiyon, alt ve üst ekstirimite kuvvetleri, core dayanıklılığı, aerobik kapasiteleri, fonksiyonel hareket analiz testleri uygulandı. Elde edilen veriler SPSS 11,5 paket programına aktarılmıştır. Tanımlayıcı istatistikleri için Descriptive, fark için Independent Samples Test testleri kullanılarak analiz yapılmıştır. 8 haftalık antrenman sonucu sporcuların ön test ve son test değişkenlerinde; sistolik kan basıncı, esnekliği, çevikliği, alt ekstirimite kuvvette devamlılığı ve core kuvveti dayanıklılığı değişkenlerine baktığımızda istatistiksel olarak 0,05 düzeyinde anlamlı fark tespit edilirken , vücut kompozisyonu, maksimum oksijen kapasitesi, fonksiyonel hareket analizi (fms), reaksiyon ve hız değişkenlerinde istatistiksel olarak 0,05 düzeyinde anlamlı farklılık gözlemlenmemiştir. Sonuç olarak kuvvet ve kondisyon antrenmanları fizyolojik ve mekanik olarak basketbol sporcularının performansını olumlu yönde etkilemektedir. Günümüzde basketbol branşı için kuvvet ve kondisyon antrenmanları tüm dünyada uygulanmaktadır, Türk sporcularda dünya klasmanında olabilmek için kuvvet ve kondisyon antrenmanları yapmalıdır Anahtar Kelime: Basketbol, Esneklik, Kuvvet, Kuvvet ve Kondisyon Antrenmanı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand the effect of personal strength and conditioning training on antropometric and motoric variables and to contribute to field practices. The study has been carried out with 15 athletes playing in the Turkish Women Basketball League. Athletes have been assessed prior to preparation of exercise programming and their personal exercise programmes have been led by instructors, based on these results. Antopometric assessments consisted of; body weight, body height, body mass index and body fat ratio assessments. Motoric assessments consisted of; flexibility, grip strength, speed, agility, reaction, upper and lower body extemity strength, core endurance, aerobic capacity, and functional movement analysis tests. The collected data have been analysed in SPSS 11,5 software. Descriptive istatistics have been analysed in Descriptive, differences have been analysed in Independent Samples Test. The difference between the pre-test and post-test measurements for the 8 week training with the athletes was statistically significant at .05 level, based on sistolic blood pressure, flexibility, agility, lower body strenght endurance and core strength endurance variables; but no significant difference was found based on body composition, maximum oxygen capacity, functional movement analysis (fms), and reaction and speed variables, at .05 level. Thus, strength and conditioning training has a positive effect on the performance of athletes playing basketball with physiological and mechanical outcomes. Today, strength and conditioning training is practiced with basketball players all over the world. Turkish athletes should also use strength and conditioning training, to be better qualified for the world placements, and whenever possible, these trainings should be practiced by personal strength and conditioning coaches who have been trained in this field. Keyword: Basketball, Flexibility, Strength, Strength and Conditioning Training.