Hemşirelerin hastane enfeksiyonlarının önlenmesine ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi, bir üniversite hastanesi örneği
Determination of nurses' knowledge levels on preventing hospital infections: The hospital example
- Tez No: 966649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Hastaneler, Hemşirelik, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Hospitals, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyon Kontrolü Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyon Kontrolü Disiplinlerarası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
HEMġĠRELERĠN HASTANE ENFEKSĠYONLARININ ÖNLENMESĠNE ĠLĠġKĠN BĠLGĠ DÜZEYLERĠNĠN BELĠRLENMESĠ, BĠR ÜNĠVERSĠTE HASTANESĠ ÖRNEĞĠ Balıkçıoğlu D.Ü. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hastane Enfeksiyon Kontrolü Programı, Yüksek Lisans Tezi Aydın, 2025. Amaç: Bu araĢtırma, hemĢirelerin hastane enfeksiyonlarının önlenmesine yönelik bilgi düzeylerini değerlendirmek ve bu düzeyin çeĢitli bilgi alanları ve demografik/mesleki değiĢkenler doğrultusunda farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla gerçekleĢtirilmiĢtir. Gereç ve Yöntem: Bu araĢtırma, hemĢirelerin hastane enfeksiyonlarının önlenmesine yönelik bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda yürütülmüĢtür. AraĢtırmanın örneklemini, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve AraĢtırma Hastanesi'nde en az altı aydır görev yapan ve çalıĢmaya gönüllü olarak katılan 108 hemĢire oluĢturmuĢtur. Veriler Ekim–Aralık 2024 tarihleri arasında toplanmıĢtır. Etik kurul onayı 13.09.2024 tarihli toplantıda, 2024/029 protokol numarası ile alınmıĢtır. Veriler, literatür taranarak oluĢturulan ve uzman görüĢleriyle yapılandırılan iki bölümlü bir anket formu ile toplanmıĢtır. Ġlk bölümde sosyo-demografik ve mesleki bilgiler, ikinci bölümde ise enfeksiyon kontrolüne iliĢkin 47 kapalı uçlu madde yer almıĢtır. Bu maddeler altı bilgi alanına ayrılmıĢ ve doğru yanıt sayısına göre puanlanmıĢtır. %60 ve üzeri doğru yanıt ―yeterli‖ bilgi düzeyi olarak kabul edilmiĢtir. Veriler, SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Determination of Nurses' Knowledge Levels on Preventing Hospital Infections: The Hospital Example. Balıkçıoğlu D.Ü. Aydın Adnan Menderes University, Health Sciences Institute, Hospital Infection Control Program, Master Thesis, Aydın, 2025. Objective: This study was conducted to evaluate nurses' knowledge levels regarding the prevention of hospital-acquired infections and to determine whether these levels differ across specific knowledge domains and various demographic or professional variables. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was designed to assess the knowledge levels of nurses concerning hospital infection prevention. The sample consisted of 108 nurses working at Aydın Adnan Menderes University Research and Training Hospital who had been actively employed for at least six months and volunteered to participate. Data were collected between October and December 2024. Ethical approval was granted on 13 September 2024 under protocol number 2024/029. Data were gathered using a two-part questionnaire developed through literature review and expert consultation. The first part included socio-demographic and professional information, while the second part consisted of 47 closed-ended items evaluating knowledge about infection control. These items were grouped into six knowledge domains and scored based on correct responses. A score of 60% or above was considered to reflect a ―sufficient‖ level of knowledge. Data analysis was performed using SPSS 21.0. Descriptive statistics, Chi-square test, and Spearman correlation analysis were used.