Aquaporin and dehydrin gene responses to salt stress in early germination of pepper roots
Arpa erken çimlenme döneminde aquaporin ve dehidrin genlerinin tuz stresine cevabı
  1. Tez No: 877759
  2. Yazar: MOHAMMAD EYAD ALSHAMI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MERVE SEVEN BARAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tuz abiyotik stresi, özellikle glikofitlerde, ürün veriminin azalmasına ve bitki ölümüne neden olan başlıca abiyotik streslerden biridir. Biber, besleyici faydaları ve üretici ülkeler için ekonomik değeri nedeniyle dünya çapında önemli bir üründür. Tarım arazilerinde artan toprak tuzlanması tehdidi, tuz stresine karşı tolerans için stresle ilişkili potansiyel önemli genlerin araştırılması için genetik çalışmalardan yararlanan yeni yöntemleri teşvik etmektedir. Aquaporin (AQP) ve Dehidrin (DHN) gen aileleri üzerine yapılan önceki araştırmalar, her iki gen ailesi üyelerinin de tuz stresine karşı korelasyonunu ortaya çıkardı. Bu nedenle araştırmamız genç biber bitkisinin köklerinde hafif tuz stresi ve yüksek konsantrasyonlu tuz stresine karşı AQP ve DHN genlerinin spesifik alt ailelerinin tuz stresine duyarlılığının araştırılmasını amaçlamıştır. Bu, erken gelişim aşamasında tuz stresine karşı toleranslı çeşitlerin geliştirilmesinde kullanılabilecek yeni moleküler düzeyde yolların ortaya çıkarılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Salt abiotic stress is one of the major abiotic stresses that cause decrease in crop yield and plant death of glycophytes. Pepper is an important crop worldwide due to its nutrition benefits and economic value for producer countries. Increased threat of soil salination in agricultural land urges new methods that utilize genetic studies for researching potential important stress-associated genes for tolerance against salt stress. Previous research on Aquaporin (AQP) and Dehydrin (DHN) gene families revealed correlation between both gene families against salt stress. Therefore, our research aimed at the investigation of salt stress responsiveness of specific subfamilies of AQP and DHN genes against mild salt stress and high concentration salt stress in the roots of young pepper plant. This will help unravel new molecular level pathways that can be utilized in developing tolerant cultivars against salt stress in the early development stage.