A comparative study of pension systems Italy and Türkiye
İtalya ve Türkiye arasındaki emeklilik sistemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 877758
  2. Yazar: ESAT NURİ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE MÜGE ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, İtalya ve Türkiye emeklilik sistemlerini karşılaştırarak, her iki ülke açısından sistemlerin derinlemesine incelenmesini hedeflemektedir. Emeklilik sistemleri, bireylerin yaşamları boyunca mali planlama yapmalarına yardımcı olmak, kişisel belirsizliklere karşı koruma sağlamak ve ekonomik riskleri kuşaklar arasında yaymak için tasarlanmıştır. Bu sistemler, finansal güvenliğin ötesinde, yaşlandıkça itibar ve istikrar sunmaktadır. Çalışma, Türkiye ve İtalya'nın emeklilik sistemlerinin tarihsel gelişimi, yapısı, finansal sürdürülebilirliği, uygunluk kriterleri, demografik özellikleri, reformlar ve geleceğe yönelik beklentileri ele alınarak, benzerlikler ve farklılıklar üzerinde durmaktadır. Sonuç olarak, bu iki ülkenin emeklilik sistemlerinin karşılaştırmalı analizini sunarak literatüre katkı yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the pension systems of Italy and Turkey, providing an in-depth analysis for both countries. Pension systems are designed to help individuals with financial planning throughout their lives, offer protection against personal uncertainties, and distribute economic risks across generations. Beyond financial security, these systems provide dignity and stability as people age. The study examines the historical development, structure, financial sustainability, eligibility criteria, demographic characteristics, reforms, and future expectations of the pension systems in Turkey and Italy, highlighting similarities and differences. Ultimately, it aims to contribute to the literature by presenting a comparative analysis of the pension systems of these two countries.