Tabancalarda kullanılan arpacık, namlu kilidi, kasa ve irca mili yayının rijit cisim dinamiği ve sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Investigation of fron sight, barrel lock, chassis and recoil spring used in pistols performed by rigid body dynamics and finite element analysis
  1. Tez No: 877787
  2. Yazar: TEVFİK MELHEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tabancalar, sivil ve askeri alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Tabancaların tasarım aşamalarında gerçekleştirilen rijit cisim dinamik ve sonlu elemanlar yöntemi gibi sayısal analizler ile tabanca parçalarının davranışı ve dayanımı belirlenebilmektedir. Bu tez çalışmasında TİSAŞ PX9 GEN3 model tabancanın dinamik davranışları deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmalar için tasarlanan yeni bir geri tepme-şahlanma deney sistemi ile tabancanın geri tepme ve şahlanma kuvvetleri ölçülmüştür. Sayısal çalışmalarda ise ilk olarak PX9 GEN3'ün parçalarından; arpacık, namlu kilidi, kasa ve irca mili yayının dinamik davranışları MSC Adams yazılımı kullanılarak incelenmiştir. Bu amaçla ilk olarak programda mermiye etki eden kuvvetler Vallier-Heydenreich denklemleri ile hesaplanmıştır. Rijit cisim analiz sonucunda kapağın zamana bağlı konum değişimi, namlu kilidinin açısal ivmesi, kasa-namlu arasındaki temas kuvveti ve yayların zamana bağlı kuvvet değişimleri elde edilmiştir. Sayısal çalışmaların ikinci kısmında ise MSC Adams yazılımı sonucunda parçalara zamana bağlı etki eden değişimler, sonlu elemanlar analizinde yükleme sınır şartı olarak kullanılmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi ile yapılan analizler sonucunda ifade edilen parçaların gerilme dağılımları ve yorulma ömürleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Handguns are widely used in civilian and military fields. Numerical analyses, such as rigid body dynamics and finite element method, are performed during the design stages of handguns to determine the behavior and durability of their components. In this thesis study, the dynamic behaviors of the TİSAŞ PX9 GEN3 model gun were examined experimentally and numerically. A new recoil-rise test system was designed for experimental studies to measure the recoil and rise forces of the pistol. In the numerical studies, the dynamic behaviors of the PX9 GEN3's components, namely the front sight, barrel lock, frame, and recoil spring, were first analyzed using the Adams program. For this purpose, first of all, the forces acting on the bullet were calculated with the Vallier-Heydenreich equations in the program. As a result of the rigid body analysis, the time-dependent position change of the slide, the angular acceleration of the barrel lock, the contact force between the frame and barrel, and the time-dependent force changes of the springs were obtained. In the second part of the numerical studies, the time-dependent changes affecting the components, resulting from the MSC Adams software, were used as loading boundary conditions in the finite element analysis. The stress distributions and fatigue lives of the specified components were determined as a result of the analyses performed with the finite element method.