Fibromiyalji hastalarında transkutaneal vagus sinir uyarımının egzersiz performansı üzerine etkisi
Effect of transcutaneal vagus nerve stimulation on exercise performance in fibromyalgia patients
- Tez No: 877796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Transauriküler vagus sinir stimülasyonu (TAVSS) vagusun auriküler dalının non-invaziv olarak uyarılmasını sağlayan pratik bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı fibromiyalji sendromunda (FMS) TAVSS'nin uyku, depresyon, anksiyete, otonom fonksiyon ve egzersiz performansı üzerindeki etkisine bakmaktır. FMS tanılı 90 birey (81 kadın 9 erkek) randomizasyon yoluyla 3 gruba ayrıldı. Her üç grupta da uygulamalar iki hafta, haftada 5 gün olacak şekilde toplam 10 seans uygulandı. Vagus sinir uyarımı VAGUSTİM cihazı ile yapıldı. Katılımcıların uygulama öncesi ve sonrası üç kg dumbell ile algılanan eforun derecesi (RPE) ve rezervdeki tekrar (RIR) RPE 8, RIR 2 olacak şekilde fleksiyon ve ekstansiyon tekrarları kaydedildi. Katılımcılara müdahale öncesi ve sonrası Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Fibromiyalji etki anketi (FEA) Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) Pittsburgh Uyku Kalitesi Indexi (PUKİ) uygulandı. Otonomik yanıtlar HRV Elite PolarH10 cihazı ile ölçüldü. Grup içi yapılan karşılaştırmalarda; her üç grupta da depresyon, anksiyete, uyku, fibromiyalji etki anketi test sonuçları, sistolik ve diyastolik kan basıncı azaldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Transcutaneous auricular vagus nerve stimulation (TAVNS) is a practical treatment method that allows non-invasive stimulation of the auricular branch of the vagus nerve. The aim of this study is to investigate the effects of TAVNS on sleep, depression, anxiety, autonomic function, and exercise performance in fibromyalgia syndrome (FMS). Ninety individuals diagnosed with FMS (81 female, 9 male) were randomized into 3 groups. In all three groups, interventions were administered for a total of 10 sessions over two weeks, five days a week. Vagus nerve stimulation was performed using the VAGUSTIM device. Participants' perceived exertion with a three kg dumbbell, rated perceived exertion (RPE), and repetitions in reserve (RIR) were recorded for flexion and extension repetitions, targeting RPE 8, and RIR 2 before and after the intervention. Participants were assessed using the Beck Depression Inventory (BDI), Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), Beck Anxiety Inventory (BAI), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) before and after the intervention. Autonomic responses were measured using the HRV Elite PolarH10 device. In within-group comparisons, depression, anxiety, sleep quality, fibromyalgia impact questionnaire scores, systolic and diastolic blood pressure decreased in all three groups (p0.05).