6-12 yaş grubundaki onkoloji hastalarına uygulanan ROMegzersizlerinin konfor düzeyine ve yaşam bulgularına etkisi
ROM applied to oncology patients in the 6-12 years groupeffect of exercises on comfort level and life signs
- Tez No: 877824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu deneysel çalışma kanser teşhisi konmuş çocuklara yönelik olarak ROM (Range of Motion) egzersizlerinin konfor düzeyi ve yaşam bulguları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, bir devlet hastanesinin Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi ve Çocuk Hematoloji Onkoloji Servisi'nde yatan 6-12 yaş aralığındaki 30 deney grubu, 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 onkoloji hastası çocuk oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri“Veri Toplama Formu”,“Yaşam Bulguları Tablosu”ve Kolcaba ve Dimarco (2005) tarafından geliştirilen“Çocuklarda Konfor Ölçeği”ile toplanmıştır. ROM Egzersiz uygulamaları, Mayıs 2023 ile Aralık 2023 tarihleri arasında haftada 5 gün boyunca günde bir kez, yaklaşık 20 dakika sürecek şekilde devam etmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 24 programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların %55'i erkek, %40'ı 10-12 yaş aralığında, %55'i lösemi tanısına sahipti. Çalışmanın sonuçları, çocuklarda egzersizin vital bulgular üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını (p>0,05), ancak egzersiz sonrası konfor seviyesi özellikle 3. günden itibaren anlamlı ölçüde artmaktadır. Egzersizin fizyolojik açıdan güvenli olduğu ve konfor düzeyini artırabileceği sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, kanserli çocukların egzersiz yapmalarının sağlık açısından olumlu etkileri olduğunu ve egzersizin konforlarını artırabileceğini göstermektedir. Ancak, daha kapsamlı çalışmaların yapılması ve farklı yaş gruplarında benzer araştırmaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, çocukların sağlığını desteklemek ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını teşvik etmek için rehberlik edici olabilir.
Özet (Çeviri)
This experimental study aims to investigate the effects of Range of Motion (ROM) exercises on the comfort level and life indicators of children diagnosed with cancer. Conducted with a randomized controlled plan, this consider points to assess the impacts of ROM work out applications for children in a more objective wayThe sample of the research consists of a total of 60 pediatric oncology patients, including 30 experimental and 30 control groups, aged between 6-12 years, hospitalized at the Children's Bone Marrow Transplant Unit and Pediatric Hematology Oncology Service at a City Hospital of the Ministry of Health. Data for the study were collected using the“Data Collection Form,”“Life Indicators Table,”and the“Children's Comfort Scale”developed by Kolcaba and Dimarco (2005). ROM exercise applications continued for five days a week, once a day, for approximately 20 minutes each session, between May 2023 and December 2023. SPSS 24 program was used for the analysis of the data obtained in the study. Of the children who participated in the study, 55% were boys, 40% were between the ages of 10 and 12 year, and 55% were diagnosed with leukemia. The results of the study show that there is no significant effect on the vital results of exercise in children (p>0.05), however the post-exercise comfort level increases significantly especially from day 3 onwards. It was concluded that the exercise is physiologically safe and can increase comfort levels. These findings suggest positive effects of exercise on the health of children with cancer and its potential to enhance their comfort. However, further comprehensive studies and similar research in different age groups are needed. The results of this study can be guiding in supporting children's health and promoting their physical activity habits.