Jeneralize epilepsili hastalarda serebellum lobüllerinin morfolojik analizi
Morphological analysis of cerebellum lobules in patients with generalized epilepsy
  1. Tez No: 877871
  2. Yazar: MEHMET KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR KELEŞ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Morfoloji, Nöroloji, Anatomy, Morphology, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Jeneralize epilepside meydana gelen kortikal nöronlardaki aşırı deşarjın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Cerebellum inhibitör etkileri ön planda olan bir yapıdır. Jeneralize epilepside cerebellum'da meydana gelebilecek hacimsel kayıpların bu deşarjların oluşum mekanizmasında etkili olabileceği hipotezi ile; çalışmamızda jeneralize epilepsili hastaların cerebellum lobüllerinin detaylı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmamızı; yaş aralığı 49-79 olan 40 jeneralize epilepsili hasta (20 erkek, 20 kadın) ve 40 sağlıklı bireye ait (20 erkek, 20 kadın), retrospektif olarak elde edilen T1 MP-RAGE sekansındaki manyetik rezonans görüntüleri üzerinde yaptık. Cerebellum lobüllerinin hacmi otomatik bir segmentasyon programı olan VolBrain programı ile yapılmıştır. Hacim hesaplamalarına ek olarak 3 boyutlu olarak ITK-SNAP programı ile görselleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The main reason of excessive discharge in cortical neurons occurring in generalized epilepsy is not fully known. The cerebellum is a structure with prominent inhibitory effects. Based on the hypothesis that volumetric losses that may occur in the cerebellum in generalized epilepsy may be effective in the formation mechanism of respective discharges; our study aimed to evaluate the cerebellum lobules of patients with generalized epilepsy in detail. Method: We conducted our study on magnetic resonance images in T1 MP-RAGE sequences obtained retrospectively from 40 patients with generalized epilepsy (20 males, 20 females) and 40 healthy individuals (20 males, 20 females) aged between 49 and 79. The volume of the cerebellum lobules was calculated using the VolBrain software which is an automatic segmentation program. In addition to volume calculations, results were visualized in 3D with the ITK-SNAP software.