Güzel sanatlar lisesi keman ve viyola öğrencilerinin çalgı uyum düzeylerinin incelenmesi
Investigation of instrumental compatibility level of fine arts high school violin and viola students
- Tez No: 877872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, ülkemizde mesleki müzik eğitimi veren kurumlardan güzel sanatlar liselerinde, keman ve viyola çalgısını seçerek eğitimlerini sürdüren öğrencilerin çalgı uyum düzeylerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma, keman ve viyola seçerek ana çalgı derslerini sürdüren öğrencilerin, çalgı uyum durumlarının, çeşitli değişkenlere göre incelenerek olası problemlerin belirlenmesi ve bu bağlamda çözüm önerilerinin sunulması açısından önem arz etmektedir. Araştırmada“Çalgı Uyum Ölçeği”geliştirilmiş ülkemizin çeşitli bölgelerinde öğrenimi sürdüren güzel sanatlar lisesi öğrencilerine uygulanmıştır. Bu yönüyle araştırma“nicel”bir özellik taşımaktadır. Ayrıca çalgı eğitimi veren güzel sanatlar lisesi öğretmenlerine yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuş ve veriler toplanmıştır. Bu yönüyle de“nitel”bir araştırma özelliği taşımaktadır. Nicel ve nitel verilerin bir arada kullanılması sonucunda kapsamlı veriler toparlanmıştır. Bu yönüyle de“karma”yöntem kullanılarak oluşturulmuş bir çalışmadır. Araştırmanın sonucunda, mesleki müzik eğitiminde çalgı seçim sürecinin önemli olduğu, öğrencilere çalgı seçimi konusunda kapsamlı rehberlik edilmesi gerektiği, güzel sanatlar liselerinde çalgı seçim komisyonlarının rolünün artırılması gerektiği, ilköğretimden başlayarak daha kapsamlı çalgı tanıtımlarının yapılması, keman ve viyola çalgılarında öğrenci-çalgı uyumunun artırılması için seçilen metot, eser ve etütlerin yeniden gözden geçirilmesinin gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the instrumental compatibility levels of students who choose the violin and viola instruments for their education in fine arts high schools, which are institutions providing vocational music education in our country. Investigating the instrument compatibility status of students continuing their main instrument lessons with violin and viola, by examining various variables, identifying possible problems, and presenting solutions in this context, the research is significant. In this study, the“Instrumental Compatibility Scale”was developed and applied to students attending fine arts high schools in various regions of our country. In this respect, the research exhibits a quantitative research characteristic. Additionally, a semi-structured interview form was created for teachers providing instrumental education in fine arts high schools, and data were collected. Thus, the study also possesses a qualitative research aspect. A literature review was conducted, and previous studies in the field were examined to gather comprehensive data by utilizing both quantitative and qualitative data. Hence, it is a study formed using a mixed-method approach. As a result of the research, it was determined that the instrument selection process in vocational music education is crucial, comprehensive guidance should be provided to students regarding instrument selection, the role of instrument selection committees in fine arts high schools should be enhanced, more comprehensive instrument introductions should be made starting from primary education, and the methods, pieces, and studies selected to increase student-instrument compatibility in violin and viola instruments need to be reviewed.