Türk sanat müziği icra eden amatör koro üyelerinin klasik Türk müziği teorisi yönünden bilgi düzeylerinin incelenmesi
The examination of the knowledge levels of amateur choir members performing Turkish art music in terms of classical Turkish music theory
- Tez No: 877899
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk sanat müziği icra eden amatör koro üyelerinin klasik Türk müziği teorisine yönelik bilgi düzeylerini belirlemek ve elde edilen sonuçlara göre düzeyi artırmaya yönelik önerilerde bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda nitel bir çalışma yapılmış olup, veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Anket formu, 3'lü Likert tipi ölçme aracını içermektedir. Verilerin analizi, amatör koro üyelerine uygulanan anket formunun literatür taraması sonucunda değerlendirilerek tablolar ve şekiller halinde sunulmuş, çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda saptanan durumlara yönelik gerekli çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Araştırmanın Türk sanat müziği icra eden amatör koro üyelerinin klasik Türk müziği teorisi yönünden bilgi düzeylerinin gelişimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the knowledge levels of amateur choir members performing Turkish art music regarding classical Turkish music theory and to propose recommendations for enhancing these levels based on the obtained results. In line with this purpose, a qualitative study has been conducted, and data have been collected through a survey method. The survey form includes a 3-point Likert scale measurement tool. The analysis of the data has been evaluated through the literature review of the survey applied to amateur choir members, presented in tables and figures, and has been interpreted. Necessary solution suggestions have been made for the situations determined at the end of the research. It is believed that the research will contribute to the development of the knowledge levels of amateur choir members performing Turkish art music in terms of classical Turkish music theory.