Genişletilmiş benlik ve çevrim içi oyuncular
Extended self and online gamers
  1. Tez No: 878041
  2. Yazar: MERVE PEDÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY SABAH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunu (MMORPGs) oynayan oyuncuların genişletilmiş benlik kavramı ekseninde deneyimleri araştırılmıştır. Bu kavram incelenirken iyi oluş kavramı, sosyal sermaye kavramı ve psikolojik sahiplik kavramından yararlanılmıştır. Çalışma World of Warcraft oynayan 7 katılımcının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda oyuncuların deneyimlerini derinlemesine anlamak için nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik desen kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucu ortaya çıkan haritada yer alan temalar öznel ve psikolojik açıdan iyi oluş; bir yere ait olma, etkililik ve etkinlik ve öz kimlik alt başlıklarında psikolojik sahiplik ve köprü kuran ve bağ kuran sosyal sermayeden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the experiences of players who play massive multiplayer online role-playing games (MMORPG) are investigated through the lens of the concept of the extended self. While examining this concept, the study draws on the notions of well-being, social capital, and psychological ownership. The study was conducted with the participation of seven World of Warcraft players. To deeply understand the players' experiences, qualitative research methods and a phenomenological design were utilized. The themes emerging from the analysis include subjective and psychological well-being; psychological ownership in the subcategories of belonging, efficacy, and self-identity; and bridging and bonding social capital.