İklim değişikliği ile mücadelede yerel iklim değişikliği eylem planlarının kurumsal risk yönetimi çerçevesinde incelenmesi
Investigation of local climate change action plans in combating climate change in the framework of enterprise risk management
- Tez No: 878061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS KIRAL, DOÇ. DR. İZZET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denetim ve Risk Yönetimi (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli risklerden biri olan iklim değişikliği, yerel, bölgesel ve küresel bir uzlaşının yaratılması ile mücadele edilmesi gereken bir sorundur. Bu bağlamda yerel yönetimlerin hazırlamış oldukları iklim değişikliği eylem planlarının, iklim değişikliği ile mücadelede etkili bir rol oynaması amaçlanmaktadır. Bunun için kurumsal risk yönetimi süreçlerinin iklim değişikliği yönetimine entegre edilmesinin önemli olduğu değerlendirilmektedir. Kurumsal risk yönetimi uygulamaları, risklerin sistematik ve bir bütün halinde ele alınması, risk sahiplerinin belirli olması, kurumsal risk hafızanın oluşturulması ve risklerin fırsatlar yaratabileceği gibi konularda yönetimlere katkı sağlamaktadır. Yerel iklim değişikliği eylem planlarının kurumsal risk yönetimi çerçevesinde oluşturulması bu açıdan önemlidir. İklim değişikliği yönetimi ile risk yönetimi uygulamalarının birlikte ele alındığı çalışmalar literatürde yer almaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de yerel iklim değişikliği eylem planı hazırlayan kent yönetimlerinin eylem planları, kurumsal risk yönetimi çerçevesinde incelenmiştir. Yapılan çalışmada, iklim risklerin tanımlanması, değerlendirilmesi, iklim riskine karşı cevap verilmesi ve izleme ve raporlama gibi kurumsal risk yönetimi süreçleri ve eylem planlarının iklim riskini ele alış biçimleri değerlendirilmiştir. Çalışma neticesinde, Türkiye'de hazırlanmış olan yerel iklim değişikliği eylem planlarında, açık bir risk tanımlamasının bulunmadığı, olasılık-etki değerlendirmelerinin eksik veya yetersiz yapıldığı, iklim değişikliğine uyum eylemlerine yer verilmediği ve gözden geçirme ve raporlama sürecinde eksikliklerin olduğu tespit edilmiştir. İlerleyen yıllarda hazırlanacak olan eylem planlarında bu eksikliklerin giderilmesinin ve karşılaştırılabilir yerel iklim değişikliği eylem planlarının hazırlanmasının önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change, one of the most significant issues confronting the world today, necessitates a coordinates response at the local, regional and global levels. In this context, the aim is for the climate change action plans prepared by local administrations to play an effective role in combating climate change. To achieve this, it is considered essential to integrate enterprise risk management processes into climate change management strategies. Enterprise risk management practices enhance management capabilities by systematically and comprehensively addressing risks, identifying risk owners, establishing corporate risk memory, and recognizing potential opportunities arising from risks. The incorporation of enterprise risk management into local climate change action plans is therefore vital. This study reviews existing literature on the integration of climate change management and risk management practices. Specifically, it examines the climate change action plans developed by local governments in Turkey through the lens of enterprise risk management. The analysis focuses on enterprise risk management processes such as the identification and evaluation of climate risks, responses to these risks, the monitoring and reporting mechanisms employed, and the ways in which action plans address climate risks are evaluated. The findings reveal several deficiencies in the local climate change action plans prepared in Turkey, including vague risk definitions, incomplete or insufficient probability-impact assessments, a lack of climate change adaptation actions, and shortcomings in the review and reporting process. In the action plans to be prepared in the following years, it is considered important to overcome these deficiencies and prepare comparable local climate change action plans.