Eugene Ionesco'nun İki Kişilik Hırgür oyununun Jung'un arketipsel eleştiri yöntemi ile incelenmesi
Analysis of Eugene Ionesco's 'Frenzy for Two or More' using Jung's archetypal criticism method
  1. Tez No: 878062
  2. Yazar: ÖZKAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Eugène Ionesco'nun“İki Kişilik Hırgür”adlı oyununu, Carl Gustav Jung'un arketipsel eleştiri yöntemi aracılığıyla incelemekte ve metinde yer alan psikolojik ve sembolik boyutları arketipsel açıdan ele almaktadır. Çalışma, karakterlerin insan durumunun Absürtlüklerini ve kişilerarası çatışmaları yansıtan bir ayna olarak görev yapan Gölge, Anima, Animus ve Persona gibi arketipsel kalıpları nasıl somutlaştırdığını ortaya koymaktadır. Tezde kendilik, insan doğasının ikiliği ve bireysel psikoloji üzerinde toplumsal beklentilerin etkileri gibi tematik endişelerini yorumlamak için Jung'un arketip teorileri kullanılmaktadır. Bulgular, Ionesco'nun absürtlüğü yalnızca bir dramatik teknik olarak değil, bireylerin karşılaştığı psikolojik çatışmaları ifade etme aracı olarak kullandığını göstermektedir. Araştırma, çağımızda arketipsel motiflerin nasıl tezahür ettiğini anlamaya yönelik edebi eserlerin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Eugène Ionesco's play“Frenzy for Two or More”through the aproach of Carl Gustav Jung's archetypal criticism, addressing the psychological and symbolic dimensions present in the text. The study reveals how archetypal patterns such as the Shadow, Anima, Animus, and Persona are embodied by the characters, reflecting the absurdities of the human condition and interpersonal conflicts. Jung's theories are employed to interpret thematic concerns in the thesis, such as selfhood, the duality of human nature, and the influence of societal expectations on individual psychology. The findings demonstrate that Ionesco uses absurdity not merely as a dramatic technique but as a means to express the psychological conflicts faced by individuals. The research contributes to the understanding of how archetypal motifs manifest in contemporary literature, enhancing the comprehension of literary works in our time.