İşkoliklik, evlilik doyumu ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi incelemeye yönelik bir araştırma
A study on the relationship among workaholism, marital satisfaction, and self-esteem
  1. Tez No: 878099
  2. Yazar: KEMAL ERDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KARAKİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, işkoliklik, evlilik doyumu ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda bu çalışma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Sakarya ilinde istihdam edilen 260 çalışan oluşmaktadır. Çalışmada veriler kişisel bilgi formu ve standardize ölçekler yardımıyla toplanmıştır. Veri analizinden elde edilen bulgulara göre; çalışanların evlilik doyumu düzeyleri, ölçekten alınabilecek en yüksek puana yakın düzeyde tespit edilmiştir. Evlilik doyumu puanlarının çalışanların demografik özelliklerinden cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaştığı ve erkek çalışanların evlilik doyumu düzeylerinin kadın çalışanlardan anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Evlilik doyumu düzeylerinin eğitim durumu, evlilik süresi, yaş, çalışılan pozisyon, çalışılan sektör, kurumdaki çalışma süresine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Çalışmada benlik saygısı düzeyleri ile ilgili elde edilen bulgulara göre ise katılımcıların orta seviyede benlik saygısına sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerinden cinsiyet, yaş, evlilik süresi, eğitim durumu, çalışılan sektör ve mevcut kurumda çalışma süresi değişkenlerine göre benlik saygılarında anlamlı düzeyde farklılaşma olmadığı; sadece çalışılan pozisyon değişkenine göre üst kademe çalışanlarının benlik saygısı puanlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucu tespit edilmiştir. Çalışmada işkoliklik düzeyi ile ilgili bulgulara göre katılımcıların ortalama bir işkoliklik düzeyine sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Demografik özelliklerle ilgili fark testleri incelendiğinde ise demografik özelliklerden cinsiyete göre işkoliklik düzeyinin anlamlı şekilde farklılaştığı ve kadınların daha yüksek işkoliklik puanlarına sahip oldukları saptanırken; eğitim durumu, evlilik süresi, yaş, çalışılan pozisyon, çalışılan sektör ve çalışma süresi özelliğine göre işkoliklik düzeylerinin anlamlı şekilde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların evlilik doyumu düzeyleri ile işkoliklik düzeyleri arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Yine aynı şekilde, çalışanların benlik saygısı düzeyleri ile işkoliklik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmanın son bölümünde ise elde edilen bulgular geçmiş yazın ışığında tartışılmış, uygulamacılara ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship among workaholism, marital satisfaction, and self-esteem. For this purpose, this study was designed using the relational survey model. The study sample consists of 260 employees employed in Sakarya province. Data were collected via personal information forms and standardized scales. According to the findings obtained from the data analysis, the employees' marital satisfaction levels were close to the highest score that can be obtained from the scale. It was found that marital satisfaction scores differed significantly according to gender, which is one of the demographic characteristics of the employees, and the marital satisfaction levels of male employees were significantly higher than those of female employees. It was determined that marital satisfaction levels did not differ significantly according to education level, duration of marriage, age, position held, sector of employment, and length of service in the organization. According to the findings obtained in the study regarding self-esteem levels, it was concluded that the participants had moderate self-esteem. It was determined that there was no significant difference in the self-esteem of the participants according to the variables of gender, age, marriage duration, education level, sector of employment, and working time in the current organization; it was found that the self-esteem scores of the upper-level employees were significantly higher only according to the position of employment. According to the findings related to the level of workaholism in the study, it was concluded that the participants had an average level of workaholism. When the difference tests related to demographic characteristics were examined, it was found that the level of workaholism differed significantly according to gender, and women had higher workaholism scores, while the level of workaholism did not differ significantly according to educational status, marriage duration, age, position, sector and working time. There was no statistically significant relationship between marital satisfaction levels and workaholism levels of the participants. Likewise, no significant relationship was found between the self-esteem levels of the employees and their workaholism levels. In the last part of the study, the findings obtained were discussed in the light of the previous literature, and suggestions were made to practitioners and researchers.