Kokunun tüketicinin çevrimiçi satın alma davranışı üzerindeki etkisinin nöropazarlama yaklaşımı ile incelemesi
Investigation of the effect of scent on consumer's online buying behavior with a neuromarketing approach
  1. Tez No: 878195
  2. Yazar: RIZA SADIKZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, kokunun tüketicilerin satın alma davranışı üzerindeki etkisini nöropazarlama yaklaşımı ile incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 64 gönüllünün katılımıyla, SOR modeli temelinde deneysel tasarımla yürütülmüştür. Araştırmada, kokulu ve kokusuz ürün ambalajlarının tüketici üzerindeki etkisi EEG ölçümleri ve anketler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Anket verilerinin toplanmasında Zevk-Uyarılma-Baskınlık (Pleasure-Aroursal-Dominance: PAD) ölçeği, müşteri tatmini ölçeği ve satın alma niyeti ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, kokulu durumda mid frontal, lateral frontal ve anterior frontal alfa asimetri değerlerinin kokusuz duruma göre anlamlı olarak daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kokulu durumda zevk (pleasure) ve uyarılma (arousal) düzeylerinin, müşteri tatmini ve satın alma niyetinin kokusuz duruma göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Frontal alfa asimetri, zevk, uyarılma, müşteri tatmini ve satın alma niyeti değişkenleri arasında pozitif ilişkiler gözlenmiştir. Ayrıca, zevk ve uyarılma düzeyinin müşteri tatmini ve satın alma niyetini pozitif yönde ve anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of scent on consumer purchase behavior using a neuromarketing approach. The research was conducted with an experimental design based on the SOR model, involving 64 volunteers. The impact of scented and unscented product packaging on consumer responses was evaluated through EEG measurements and surveys. The Pleasure-Arousal-Dominance (PAD) scale, customer satisfaction scale, and purchase intention scale were used for collecting survey data. The findings of the study showed that mid-frontal, lateral-frontal, and anterior-frontal alpha asymmetry values were significantly higher in the scented condition compared to the unscented condition. Additionally, it was found that pleasure and arousal levels, customer satisfaction, and purchase intention were significantly higher in the scented condition compared to the unscented condition. Positive relationships observed among the variables of frontal alpha asymmetry, pleasure, arousal, customer satisfaction, and purchase intention. Additionally, it was found that the levels of pleasure and arousal positively and significantly predicted customer satisfaction and purchase intention.