The moderating effect of manager political skills on the relationship between quality management practices and the inter-organizational project success
Kalı̇te yönetı̇mı̇ uygulamaları ı̇le organı̇zasyonlar arası proje başarısı arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇de yönetı̇cı̇nı̇n polı̇tı̇k becerı̇lerı̇nı̇n moderatör etkı̇sı̇
  1. Tez No: 878202
  2. Yazar: AHSAN HUSSAIN KHAN
  3. Danışmanlar: ASSOCIATE PROF. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, inşaat yöneticilerinin politik becerilerinin kalite yönetimi uygulamaları ile Pakistan'daki kuruluşlar arası inşaat projelerinin başarısı arasındaki ilişki üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Nesnel olarak, proje yöneticilerinin politik zekasının kalite yönetimi stratejilerinin etkinliğini ve dolayısıyla proje başarısını nasıl etkilediğini incelemektedir. Ankete dayalı bir metodoloji kullanan araştırma, Pakistan'daki çeşitli inşaat projelerinde yer alan profesyonellerin geniş bir yelpazesini kapsamaktadır. Bu analiz sayesinde çalışma, proje başarısının önündeki temel zorlukları tanımlamakta ve yönetimin siyasi becerileri ile kalite yönetimi uygulamalarının etkin bir şekilde uygulanması arasındaki ilişkiyi değerlendirmektedir. Bulgular bu unsurlar arasında kayda değer bir pozitif ilişki olduğunu ortaya koymakta ve iletişim, paydaş yönetimi ve çatışma çözümü gibi becerilerin kritik rolünü vurgulamaktadır. Ayrıca araştırma, yönetsel yetkinliklerin birbiriyle bağlantılı doğasının altını çizmekte ve temel bileşen analizi ve medyan mutlak sapma gibi gelişmiş istatistiksel teknikler aracılığıyla proje başarısını etkileyen temel faktörleri tanımlamaktadır. Bu araştırma, Pakistan inşaat sektörünün proje yönetiminde insan faktörlerinin rolüne ilişkin yeni bilgiler sunmakta, beceri geliştirme için uygulanabilir stratejiler önermekte ve proje başarısını etkileyen faktörlere ilişkin kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır. Bu bulgular sadece mevcut beceri ve uygulama ortamını göstermekle kalmamakta, aynı zamanda sektör genelinde başarıyı artırmak için gelecekteki araştırma ve strateji uygulamalarına zemin hazırlamaktadır. Translated with DeepL.com (free version)
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the impact of construction managers' political skills on the relationship between quality management practices and the success of inter-organizational construction projects in Pakistan. Objectively, it examines how project managers' political acumen influences the effectiveness of quality management strategies and, consequently, project success. Employing a survey-based methodology, the research encompasses a broad spectrum of professionals involved in various construction projects across Pakistan. Through this analysis, the study identifies key challenges to project success and assesses the correlation between managerial political skills and the effective implementation of quality management practices. The findings reveal a notable positive relationship between these elements, highlighting the critical role of skills such as communication, stakeholder management, and conflict resolution. Additionally, the research underscores the interconnected nature of managerial competencies and identifies key factors impacting project success through advanced statistical techniques like principal component analysis and median absolute deviation. Significantly, this research provides novel insights into the role of human factors in the Pakistani construction industry's project management, proposing actionable strategies for skill enhancement and offering a comprehensive overview of factors influencing project success. These findings not only show the current skills and practices landscape but also lay the groundwork for future research and strategy implementation to boost industry-wide success.