Visual analysis of picturesque urban landscape case of Sultanahmet, İstanbul
Resimsel kent peyzajının görsel analizi Sultanahmet, İstanbul örneği
- Tez No: 878239
- Danışmanlar: Prof. dr. AYKUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Fotoğrafçılığın mimarlığa entegrasyonu, mimari temsil yolculuğunda önemli bir dönüm noktasıydı. Fotoğrafçılık, mimarinin iyileştirilmesi için erken dönemde kendini faydalı kıldığı gibi, mimarlık alanında da gerekli bir araç olarak kendini kanıtlamıştır. Le Corbusier'in fotoğrafçılıkla olan erken etkileşimlerinden, Ackerman J.S., Shulman J gibi erken dönem mimari fotoğrafçıların ortaya çıkışına kadar, bu tez mimari fotoğrafçılığın evrimini araştırmakta ve mimari, fotoğrafçılık ve kentsel tasarım arasındaki paralellikleri özellikle algı bağlamında ele almaktadır. Çalışma,“Sultanahmet, Fatih – İstanbul'daki başlıca resimsel konumlar/strüktürler nelerdir ve bunların mekânsal dağılımı ve kültürel önemi kentsel tasarım ve gelişim için nasıl karakterize edilip haritalandırılabilir?”sorusunu ve ayrıca“Kentsel çevrelerde algının rolünü ve fotoğrafçılığın Sultanahmet'in resimsel strüktürlerinin/konumlarının algısını yakalamak ve iletmek için nasıl bir araç olduğunu”araştırmayı hedeflemiştir. Çalışma, bu hedeflere ulaşmak için geo-etiketli fotoğrafçılık, ardışık fotoğrafçılık, sosyal medya meta veri çıkarımı, CBS haritalama, mekânsal analiz ve görsel analiz gibi metodolojiler kullanarak, tarihi zengin ve kültürel olarak önemli olan Sultanahmet, Fatih – İstanbul çalışma alanına odaklanmıştır. Yaklaşık 30 potansiyel yapı/konumu inceleyerek, bunları en resimsel olan ilk 10 yapıya indirgeyip, mekânsal dağılımı ve kültürel önemini analiz ederek, çalışma ana hedefe ulaşmış ve fotoğrafçılık, mimari ve kentsel tasarım arasındaki dinamikler hakkında algı bağlamında daha nüanslı bir anlayış ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The integration of photography into architecture was a pivotal point in the journey of architectural representation, photography proved itself useful for the betterment of architecture early on, as well as establish itself as a necessary tool in the realm of architecture, from the early interactions of Le Corbusier and photography to the emergence of early architectural photographers such as Ackerman J.S., Shulman J, this thesis explores the evolution of architectural photography and draws parallels between architecture, photography and urban design specifically addressing perception. The study looked into the inquiry of knowing“What are the key picturesque locations/structures in Sultanahmet, Fatih – Istanbul, and how can their spatial distribution, and cultural significance be characterized and mapped for urban design and development?”as well as the secondary objective to“Investigate the role of perception in urban environments and how photography serves as a tool for capturing and conveying the perception of Sultanahmet's picturesque structures/locations”. The study achieved these objectives by utilizing methodologies such as geo-tagged photography, sequential photography, social media metadata extraction, GIS mapping, spatial analysis, and visual analysis focusing on the historically rich and culturally significant study area of Sultanahmet, Fatih – Istanbul. By looking at approximately 30 potential structures / locations then further narrowing them down to the top 10 most picturesque and then dissecting their special distribution and cultural significance the study was able to achieve the main objective as well as unveiling a more nuance understanding of the dynamics between Photography, Architecture, and Urban design with respect to perception.