Kiral smektik sıvı kristallerin dielektrik özellikleri
Dielectric properties of chiral smectic liquid crystals
  1. Tez No: 878284
  2. Yazar: İLKAY KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET YILMAZ CANLI, DR. AYŞE EVRİM BULGURCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Maddenin en önemli hallerinden biri olan sıvı kristaller katı ile sıvı arasında bir formdadır. Sıvılar gibi akışkan özelliklere sahiptirler ve katılar gibi molekülleri düzenli formdadır. Ayrıca çok çeşitli teknolojik uygulamalarda da kullanılmıştır. Kiral sıvı kristaller son araştırmalarda daha fazla ilgi görmektedir. Bu çalışmada LC1 ve LC2 kodlu iki kiral sıvı kristalin dielektrik özellikleri araştırıldı. Burada LC1 ve LC2 SmC* mezofazı sergilemektedir. LC1 ve LC2 'nin sıcaklığa bağlı dielektrik özellikleri Dielektrik Spektroskopi (DS) yöntemiyle incelenmiştir. Faz geçiş sıcaklıkları, LC1 ve LC2' nin dielektrik sabitinin gerçek ve sanal kısımları hesaplandı. Dielektrik Spektroskopi yöntemi, sıvı kristalin faz geçiş sıcaklıklarının karakterize edildiği Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) ile yapılan ölçümleri de doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Liquid crystals, one of the most important states of matter, are in a form between solid and liquid. They have fluid properties like liquids and their molecules are in regular form like solids. They have also been used in a wide variety of technological applications. Chiral liquid crystals are attracting more attention in recent research. In this study, the dielectric properties of two chiral liquid crystals coded LC1 and LC2 were investigated. Here, LC1 and LC2 exhibit the SmC* mesophase. Temperature dependent dielectric properties of LC1 and LC2 were examined by Dielectric Spectroscopy (DS) method. The phase transition temperatures, the real and imaginary parts of the dielectric constant of LC1 and LC2 were calculated. The Dielectric Spectroscopy method has also confirmed measurements made by Differential Scanning Calorimetry (DSC), in which the phase transition temperatures of the liquid crystal are characterized.