The effect of mesenchymal stem cell's exosomes on human endothelial cells
Mezenkimal kök hücre ekzomlarının insan endotel hücreleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 878297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLEN KOÇAK DENİZCİ, DOÇ. PINAR ÇAKIR HATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, mezenkimal kök hücre kaynaklı eksozomların (MSC-Exo) insan endotelyal hücreleri, özellikle İnsan Göbek Damarı Endotelyal Hücreleri (HUVEC'ler) üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Lowry protein testi, Nanoparçacık Takip Analizi (NTA) ve MTS sitotoksisite testi dahil olmak üzere bir dizi test kullanarak, MSC-Exo'nun hücre canlılığı ve proliferasyonu üzerindeki etkisini değerlendirdik. Sonuçlar, MSC-Exo'nun HUVEC canlılığını ve proliferasyonunu önemli ölçüde artırdığını ve en iyi etkilerin 100 μg/mL konsantrasyonda ve 48 saatlik maruz kalma süresinde gözlendiğini gösterdi. Bu çalışma, MSC-Exo'nun endotelyal hücre fonksiyonunu artırma ve vasküler hasarı onarma konusundaki terapötik potansiyelini vurgulamakta olup, ateroskleroz, diyabet ve kanser gibi endotelyal ilişkili hastalıkların tedavisi için umut verici yollar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of mesenchymal stem cell-derived exosomes (MSC-Exo) on human endothelial cells, specifically Human Umbilical Vein Endothelial Cells (HUVECs). Using a series of assays, including Lowry protein assay, Nanoparticle Tracking Analysis (NTA), and MTS cytotoxicity assay, we evaluated the impact of MSC-Exo on cell viability and proliferation. Results indicated that MSC-Exo significantly enhanced HUVEC viability and proliferation, with optimal effects observed at a concentration of 100 μg/mL and an exposure duration of 48 hours. This study underscores the therapeutic potential of MSC-Exo in enhancing endothelial cell function and repairing vascular damage, offering promising avenues for treating endothelial-related diseases such as atherosclerosis, diabetes, and cancer.