Müzik eğitiminde dijital yazılımların eşlikte kullanımına yönelik öğrenci görüşleri
Student opinions on accompanying use of digital software in music education
- Tez No: 878298
- Danışmanlar: PROF. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırma, müzik eğitiminde kullanılan MakeMusic Cloud dijital yazılımının eşlikte kullanılabilirliğine yönelik müzik eğitimi öğrencilerinin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Eşlik genellikle bir melodiye veya soloya fon oluşturan, onu tamamlayan ve destekleyen müziksel bir yapıdır. Öğrencinin genel müzik bilgisini, performansını ve teknik yeteneğini geliştirmek için kullanılır. Her öğrenci için bireyseldir ve eğitim süreci içinde değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle eğitimci derste kullanacağı eğitim materyallerini öğrencinin akademik durumuna, algılama becerisine göre belirlemeli ve uygulamalıdır. Yapılan araştırmalarda, müzik eğitiminde eşlikte dijital yazılımların kullanımının öğrenci motivasyonunu arttırdığı ve entonasyon hatalarını düzeltmede yardımcı olduğu görülmektedir. Araştırmanın amacı doğrultusunda ilk aşamada betimsel ikince açamada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 3 ve 4. sınıf öğrencilerinden rasgele seçilmiştir. Müzik eğitimi öğrencilerinin görüşlerini belirlemek için Kara (2007) tarafından geliştirilen 46 maddelik“Eğitim Yazılımları Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada ölçekten elde edilen verilerin analizinde, IBM-SPSS-21 programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında sınıf, cinsiyet ve çalgı değişkenleri arasında anlamlı bir fark kurulamadığı, yazılımın İçerik, Kullanım Kolaylığı, Teknik Yeterlilik, Eğitsel Yeterlilik, Kişisel Düşünceler değişkenleri incelendiğinde yazılımın yeterli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the opinions of music education students regarding the usability of the MakeMusic Cloud digital software as accompaniment in music education. Accompaniment is a musical structure that generally forms the background, completes and supports a melody or solo. It is used to develop the student's overall musical knowledge, performance, and technical skills. It is individual for each student and can vary throughout the educational process. Therefore, the educator should determine and apply the educational materials to be used in the lesson according to the student's academic status and perception ability. Research shows that the use of digital software in accompaniment in music education increases student motivation and helps correct intonation errors. In line with the purpose of the research, a descriptive method was used in the first phase and a quantitative research method in the second phase. The study group of the research was randomly selected from 3rd and 4th-year students studying in the Department of Music Education, Faculty of Fine Arts Education, Gazi University. In order to determine the opinions of music education students, the 46-item“Educational Software Evaluation Scale”developed by Kara (2007) was used. In the research, IBM-SPSS-21 program was used to analyze the data obtained from the scale. The research results showed that there was no significant difference between class, gender, and instrument variables, and when the variables of Content, Ease of Use, Technical Adequacy, Educational Adequacy, and Personal Thoughts were examined, the software was found to be sufficient.