Erdil Yaşaroğlunun sosyal medya konulu karikatürlerinin hareketlendirilmesi
Animation of Erdil Yaşaroğlu's social media cartoons
- Tez No: 878319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Karikatür, geçmişten günümüze kadar kullanılmaya devam eden; sosyal, siyasi, kültürel, ekonomik, eğitim, gündelik gibi sınırları olmadan her konuyu mizahi şekilde ele alan bir sanattır. Karikatür eğlendirirken düşündüren, verilmek istenen mesajı direkt sunan ve bu sayede akılda kalıcı olması nedeniyle çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Geçmişten günümüze kadar dergi ve gazetelerde daima yerini almıştır. Fakat teknolojisinin gelişmesiyle birlikte dergi ve gazeteler yerini sosyal medyaya bırakmıştır. Böylece kâğıt üzerindeki okuyuculuk da yerini sanal ortama devretmiştir. Yapılan araştırmalar incelendiğinde insanların gündelik yaşamının üçte birinin sosyal medyada harcadığı görülmüştür. Gün geçtikçe artan bağımlılık ile maalesef bu sürenin daha da artacağı düşünülmektedir. Bu yüzden eğitim de dahil olmak üzere insanlara ulaştırılacak mesajın, sosyal medyada kullanılan anlatım ve ifade biçimine uygun şekilde dönüştürülerek yayınlanması ile bu bağımlılığın olumlu yönde konumlandırılması mümkün olabilecektir. Bu çalışmada karikatür sanatının dijital ortamda görselleştirilmesi ve sosyal medya platformlarına uygun formatlarda hareketlendirilerek yayınlanması amaçlanmıştır. Karikatür kareleri çoğaltılarak katmanlar oluşturulmuş ve bu katmanlar üzerinde detaylı çalışmalar yapılmıştır. Animasyon programında katmanların art arda gösterimi sağlanmıştır. Hareketlendirilmiş karikatürlerin, sosyal medya platformlarında verilmek istenen mesaj, reklam gibi bilgilerin direkt olarak izleyiciye ulaştırılmasını, daha geniş kitleye hitap etmesini, aktarılan bilgilerin yalın ve etkin biçimde akılda kalmasını sağladığı görülmektedir. Hareketli karikatür sanatının yüksek geliştirilebilir bir potansiyele sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda, sosyal medya platformlarında kullanımının arttırılması önerilmesi doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cartoon continues to be used from past to present; It is an art that deals with every subject in a humorous way, without borders such as social, political, cultural, economic, educational and daily. Cartoon is one of the most preferred methods because it makes you think while entertaining, directly presents the intended message and is therefore memorable. It has always taken its place in magazines and newspapers from past to present. However, with the development of technology, magazines and newspapers have been replaced by social media. Thus, readership on paper has been replaced by the virtual environment. When the researches are examined, it is seen that people spend 1/3 of their daily lives on social media. Unfortunately, it is thought that this period will increase even more with addiction increasing day by day. Therefore, it will be possible to position this addiction in a positive way by transforming and publishing the message to be delivered to people, including education, in accordance with the narrative and expression style used on social media. In this study, it is aimed to visualize cartoon art in a digital environment and to animate it and publish it in formats suitable for social media platforms. Layers were created by multiplying the cartoon frames and detailed studies were carried out on these layers. The layers are shown consecutively in the animation program. It is seen that animated cartoons ensure that information such as messages and advertisements intended to be given on social media platforms are delivered directly to the audience, appeal to a wider audience, and ensure that the conveyed information is remembered simply and effectively. Considering that animated cartoon art has a high developable potential, it would be appropriate to recommend increasing its use on social media platforms.