Tıbbi bitki ekstreleri kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle üretilen gümüş nanopartikül katkılı yara örtüsü üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of silver nanoparticle-doped wound dressing by green synthesis method using medicinal plant extracts
- Tez No: 878320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ARIÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Kimya, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, andız otu, saf su ve sitrik asit kullanılarak farklı parametrelerde elde edilen bitki ekstrelerinden yeşil sentez yöntemiyle gümüş nanopartikül (AgNP) üretimi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen gümüş nanopartikül içeren saf ekstreler, jelatin ve polivinil alkol kullanılarak yara örtüleri elde edilmiştir. Üretilen filmlerin şişme yüzdeleri, su buharı geçirgenlik hızları, nem tutma kapasiteleri, nem içerikleri ve yüzey pH değerleri belirlenmiştir. Elde edilen filmlerin yara yüzeyinin kuru kalmasına katkı sağlayacak şişme yüzdesine sahip oldukları bulunmuştur. Saf bitki ekstreleri ve 1/10 (g/mL) katı/sıvı oranında saf su ile hazırlanan bitki ekstresinin %20 AgNP içeren çözeltisinden elde edilen filmlerin normal cilt için, 1/20 katı/sıvı oranında saf su ve sitrik asit ile hazırlanan ekstrelerin %20 AgNP içeren çözeltisinden elde edilen filmlerin ise granüle yaralar için uygun su buharı geçirgenlik hızına sahip olduğu belirlenmiştir. Andız otu ekstresinde bulunan bileşiklerin nanopartiküllerin sentezine katılması FTIR spektrumlarında gözlenmiştir. SEM analizi sonucunda filmlerin içeriğindeki AgNPlerin film içerisinde homojen bir şekilde dağıldığı ve bundan dolayı XRD spektrumunda AgNP varlığını gösteren pikler düşük yoğunlukta görülmüştür. Filmlerin nem miktarıyla TGA analizinde belirlenen nem kaybı birbiriyle uyumlu bulunmuştur. Sitrik asit içeren AgNP katkılı filmde ilaç salımı kontrollü bir şekilde gerçekleşmiştir. Parasetamol salınımı için en etkili filmin 1/20 (g/mL) katı/sıvı oranında sitrik asit ile hazırlanan bitki ekstresinin %20 AgNP içeren çözeltisinden elde edilen film olduğu belirlenmiştir. Saf bitki ekstresi ve AgNP katkılı bitki ekstresi kullanılarak elde edilen filmlerin E. coli ve S. Aureus bakterilerine karşı antibakteriyel aktivite gösterdiği görülmüştür. Elde edilen fiziksel ve yapısal analizler sonucunda tüm filmler, yara örtüsü uygulamalarında kullanılmak üzere umut vaad etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, silver nanoparticles (AgNP) were produced by green synthesis method from plant extracts obtained with different parameters using pure water and citric acid. Wound dressings were obtained using pure extracts containing synthesized silver nanoparticles, gelatin and polyvinyl alcohol. Swelling ratio, water vapor permeability ratio, moisture uptake, moisture contents and surface pH values of the films were determined. It has been determined that the resulting films have a high swelling ratio that would contribute to the dryness of the wound surface. The films obtained from pure plant extracts and 20% AgNP containing solution of the plant extract prepared with pure water at a solid/liquid ratio of 1/10 (g/mL) are suitable for normal skin, while the films obtained from the solution containing 20% AgNP of the extracts prepared with pure water and citric acid at a solid/liquid ratio of 1/20 had a water vapor permeability rate suitable for granulated wounds. The participation of the compounds in the Inula extract in the synthesis of nanoparticles was observed in the FTIR spectra. As a result of SEM analysis, it was seen that the AgNPs in the content of the films were distributed homogeneously in the film and therefore the peaks indicating the presence of AgNP in the XRD spectrum were seen with low intensity. The moisture content of the films and the moisture loss determined in the TGA analysis were found to be compatible with each other. Drug release was achieved in a controlled manner in the AgNP-added film containing citric acid. It was determined that the most effective film for paracetamol release was the film produced from the solution containing 20% AgNP of the plant extract prepared with citric acid at a solid/liquid ratio of 1/20 (g/mL). All films produced with pure plant extract and silver nanoparticle showed antibacterial activity against E. coli and S. Aureus. Wound dressings produced in this study are promising for use in wound dressing applications according to both physical and structural properties of the films.