İnşaat sektöründe iş kazaları ve korunma yöntemleri; İzmir ilinde inşaat işçileri açısından incelenmesi
Occupational accidents and prevention methods in the construction sector: Investigation on construction workers in Izmir
  1. Tez No: 878321
  2. Yazar: MUSTAFA AYGÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KASAPGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İnşaat Mühendisliği, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Civil Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnşaat sektörü, iş kazaları ve meslek hastalıkları bakımından yüksek risk taşıyan bir alandır ve bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamaları mühim bir yer tutmaktadır. Bu çalışmanın maksadı, İzmir ilinde inşaat sektöründe çalışan işçilerin iş kazaları ve korunma usullerini tetkik etmektir. Tez kapsamında, İzmir'deki muhtelif inşaat şantiyelerinde çalışan işçilerle mülakatlar yapılmış ve elde edilen veriler analiz edilmiştir. Çalışma, işçilerin İSG konusundaki bilgi seviyelerini, iş kazalarının sebeplerini ve meslek hastalıkları hususundaki farkındalıklarını değerlendirmektedir. Tezin neticeleri, iş kazalarının başlıca sebepleri arasında tehlikeli çalışma şartları, koruyucu donanım noksanlığı ve yetersiz İSG eğitiminin bulunduğunu göstermektedir. İş kazalarının hem işçilere hem de işverenlere mühim maliyetler yüklediği; işçilerin fiziksel ve ruhsal zararlar gördüğü, iş verimliliğinin azaldığı ve işverenlerin tazminat mükellefiyetleri ile karşı karşıya kaldığı tespit edilmiştir. Meslek hastalıkları arasında ise en ziyade karşılaşılan problemler solunum yolu hastalıkları, işitme kaybı ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarıdır. Araştırma neticeleri, İSG şuurunun artırılmasının, şahsi koruyucu donanımların etkin kullanılmasının ve muntazam İSG eğitimlerinin verilmesinin iş kazaları ve meslek hastalıklarını azaltmada tesirli olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, yasal düzenlemelerin dikkatle tatbik edilmesi ve beynelmilel İSG standartlarına riayet edilmesinin ehemmiyeti vurgulanmaktadır. Bu tez, inşaat sektöründe çalışan işçilerin emniyetini artırmak ve iş kazalarını azaltmak maksadıyla etraflı bir tetkik sunmakta ve bu sahalarda iyileştirme teklifleri getirmektedir. İSG uygulamalarının etkinliği hem çalışanların sıhhatinin muhafazası hem de iş verimliliğinin artırılması açısından ehemmiyet arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction sector is a high-risk area in terms of work accidents and occupational diseases, making occupational health and safety (OHS) practices highly significant. The purpose of this study is to examine the work accidents and prevention methods of workers in the construction sector in the Izmir province. Within the scope of the thesis, interviews were conducted with workers at various construction sites in Izmir, and the data obtained were analyzed. The study evaluates the workers' level of knowledge about OHS, the causes of work accidents, and their awareness of occupational diseases. The results of the thesis show that the main causes of work accidents include hazardous working conditions, lack of protective equipment, and insufficient OHS training. It was found that work accidents impose significant costs on both workers and employers; workers suffer physical and psychological harm, work efficiency decreases, and employers face compensation liabilities. Among occupational diseases, the most encountered problems are respiratory diseases, hearing loss, and musculoskeletal disorders. The research results indicate that increasing OHS awareness, the effective use of personal protective equipment, and providing regular OHS training are effective in reducing work accidents and occupational diseases. Additionally, the importance of carefully implementing legal regulations and adhering to international OHS standards is emphasized. This thesis provides a comprehensive examination aimed at enhancing the safety of workers in the construction sector and reducing work accidents, offering improvement proposals in these areas. The effectiveness of OHS practices is crucial for both protecting the health of workers and increasing work efficiency.