Dijital akıcılık ölçeğinin uyarlanması ve lise öğrencilerinin dijital akıcılık düzeylerinin incelenmesi
Adaptation of the digital fluency scale and investigation of high school students' digital fluency levels
  1. Tez No: 878377
  2. Yazar: ECEM TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Eskişehir'de bulunan devlet liselerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin dijital akıcılık düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda geçerli ve güvenilir bir ölçeğin uyarlanması; uyarlanan bu ölçek ile öğrencilerin dijital akıcılık düzeylerinin cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, yabancı dil bilgisi, kullanılan teknoloji türü, öğrenim gördükleri alan (sayısal, sözel, dil), öğrenim gördükleri lise türü, internet kullanma yeterliliği, programlama yapabilme becerisi, internet kullanım sıklığı, kitap okuma sıklığı gibi farklı değişkenlere göre incelenmesi hedeflenmektedir. Tarama modeline dayalı olarak yapılan çalışmada verilerin toplanması amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ve“Dijital Akıcılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 2022-2023 yılında Eskişehir İli Tepebaşı ilçelerinde bulunan Anadolu Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Meslek Lisesinde öğrenim gören 942 öğrenciden veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda, lise öğrencilerinin dijital akıcılık düzeylerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Öğrencilerin dijital akıcılık düzeylerinin cinsiyete, teknolojik alete sahip olma durumlarına, lise türüne, lisede okudukları alan türüne, yabancı dil düzeylerine, programlama yapabilme becerilerine, internet kullanma yeterliliğine, internet kullanım sıklığına ve kitap okuma sıklığına göre farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında, lise türlerindeki program farklılıklarının dijital akıcılık düzeyini etkileyip etkilemediğine dair yeni çalışmalar yapılabileceği, öğrencilerin yeni teknolojik araçlara erişiminin sağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the digital fluency levels of students studying in public high schools in Eskişehir. For this purpose, it is aimed to adapt a valid and reliable scale and to examine the digital fluency levels of the students with this adapted scale according to different variables such as gender, age, grade level, foreign language knowledge, type of technology used, field of study (numerical, verbal, language), type of high school they study, internet usage competence, programming skills, internet usage frequency, frequency of reading books. In the study based on the survey model,“Personal Information Form”and“Digital Fluency Scale”were used to collect data. Within the scope of the research, data were collected from 942 students studying at Anatolian High School, Fine Arts High School, Social Sciences High School and Vocational High School in Tepebaşı districts of Eskişehir Province in 2022-2023. As a result of the research, it was seen that the digital fluency levels of high school students were at a medium level. It was determined that the students' digital fluency levels differed according to gender, ownership of technological devices, type of high school, type of field they studied in high school, foreign language level, programming skills, internet usage competence, internet usage frequency and frequency of reading books. Considering the results obtained from the research, it is suggested that new studies can be conducted on whether program differences in high school types affect the level of digital fluency, and students should be provided with access to new technological tools.