Tüketici tiplerinin marka sadakati üzerindeki etkisinin incelenmesi: Türkiye örneği
Examining the effect of consumer types on brand loyalty: The case of Turkey
- Tez No: 878380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Tüketici Tiplerinin Marka Sadakati üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışma kapsamında sekiz Tüketici Tipinin Marka Sadakati üzerindeki etkilerini test etmek için anket yöntemine başvurulmuştur. Araştırmada çoklu regresyon analizi uygulanarak hangi tüketici tiplerinin marka sadakati üzerinde anlamlı etkisi olduğu incelenmiştir. Araştırma sonucunda;“Mükemmeliyetçiler”,“Marka Bilinçliler”,“Fiyat Odaklılar”,“Kararsızlar”ve“Alışkanlıklarından Vazgeçmeyen”olmak üzere beş tüketici tipinin“Marka Sadakati”üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effect of Consumer Types on Brand Loyalty. Within the scope of this study, the survey method was used to test the effects of eight consumer types on brand loyalty. In the research, multiple regression analysis was applied to examine which consumer types had a significant impact on brand loyalty. As a result of the research; It was concluded that five consumer types, namely“Perfectionists”,“Brand Conscious”,“Price Oriented”,“Undecided”and“Cannot Give Up Their Habits”, have a significant effect on“Brand Loyalty”.