Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı ruhsal travmaları ile ait olma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examing the relationship between childhood spiritual trauma and belonging in university students
  1. Tez No: 878381
  2. Yazar: MÜBERRA ÇALIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çocukluk çağı ruhsal travmaları yıkıcı etkilere yol açmakta, çocukluk çağı ruhsal travmalarına maruz kalan bireylerin aidiyet duygusu zedelenmekte, aidiyet duygusu zedelenen bireylerin de uyum sağlama ve baş etme kapasiteleri azalmakta akabinde pek çok davranış problemi ve patoloji ortaya çıkabilmektedir. Aidiyet duygusunun gelişiminde üniversite dönemi, aileden uzaklaşma, akran gruplarına dahil olma, mesleki kararlar alma gibi bireylerin yaşamlarına yön vermesi açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple araştırmayla üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları ile ait olma arasındaki ilişki incelenmiştir. Bunun yanı sıra çocukluk çağı ruhsal travmaları ve ait olma; yaş, cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, sosyo-ekonomik düzey, 0-6 yaş arası bakım veren kişi/kişiler, bireyin ya da aileden herhangi birinin bir psikolojik/psikiyatrik rahatsızlığının olup olmadığı gibi demografik değişkenlerle ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 280 kadın, 126 erkek olmak üzere 406 üniversite öğrencisi katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği (CTQ-33) ile Ait Olma Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS-25 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde AOÖ toplam, Arkadaş ve Aile puanlarıyla; ÇÇRTÖ toplam ve alt boyut puanları arasında; Meslek puanlarıyla ise ÇÇRTÖ toplam, Duygusal Taciz, Fiziksel Taciz, Fiziksel İhmal ve Duygusal İhmal puanları arasında anlamlı negatif bir korelasyon olduğu elde edilmiştir. AOÖ ve ÇÇRTÖ ölçeklerinin toplam puanları ile ölçeklerin kendi alt boyut puanları arasında, anlamlı pozitif bir korelasyon olduğu bulgulanmıştır. Bazı sosyo-demografik değişkenlere göre Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları ve Ait Olmanın farklılaşma gösterdiği saptanmıştır. Araştırma bulguları literatür ile örtüşmektedir. Araştırmayla çocukluk çağı ruhsal travmalarına maruz kalmanın aidiyet duygusunun azalmasına yol açtığı, ait olma duygusunun önemi ve ruhsal travmalara karşı koruyucu önleyici tedirlerin gerekliliği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Childhood psychological traumas lead to devastating effects, the sense of belonging of individuals exposed to childhood psychological traumas is damaged, and the adaptation and coping capacities of individuals whose sense of belonging is damaged decreases, subsequently many behavioral problems and pathologies may arise. In the development of a sense of belonging, the university period is important in terms of giving direction to the lives of individuals such as moving away from family, being included in peer groups, and making professional decisions. For this reason, the research examined the relationship between childhood traumas and belonging in university students. In addition, childhood psychological traumas and belonging; They were evaluated separately with demographic variables such as age, gender, marital status, employment status, socio-economic level, caregiver(s) between the ages of 0-6, and whether the individual or anyone in the family had a psychological/psychiatric disorder. The sample of the study consisted of 406 university student participants, 280 female and 126 male. Demographic Information Form, Childhood Psychological Trauma Scale (CTQ-33) and Belongingness Scale were used as data collection tools in the study. The data were analyzed with the SPSS-25 program. As a result of the analysis, AOÖ total, Friends and Family scores; Between CTRS total and subscale scores; It was found that there was a significant negative correlation between occupation scores and CTRS total, Emotional Abuse, Physical Abuse, Physical Neglect and Emotional Neglect scores. It was found that there was a significant positive correlation between the total scores of the AAS and CTRS scales and the subscale scores of the scales themselves. It has been determined that Childhood Psychological Traumas and Belonging differ according to some socio-demographic variables. The research findings overlap with the literature. The research has revealed that exposure to childhood psychological traumas leads to a decrease in the sense of belonging, the importance of the sense of belonging and the necessity of protective preventive measures against psychological traumas.