18-45 yaş arasındaki bireylerin flört şiddetine yönelik tutumları: Cinsel mitler ve toplumsal cinsiyet algısının rolü
Attitudes of individuals between the 18-45 years of age toward dating violence: The role of sexual myths and gender perception
  1. Tez No: 878408
  2. Yazar: MERVE EKŞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, 18 – 45 yaş arasındaki bireylerin flört şiddetine yönelik tutumlarında toplumsal cinsiyet algısı ve cinsel mitlere inanma düzeylerinin etkisi ve rolü; cinsiyet, eğitim düzeyi, anne – baba eğitim düzeyleri vb. gibi demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ele alınmaktadır. Araştırmaya 465 kişi katılmış ve dışlama kriterlerine uymayan 29 kişi veri setinden çıkartılmıştır. Bu doğrultuda araştırmaya katılan 436 kişinin (290 kadın, 146 erkek) verileri incelenmiştir. Katılımcılara“Sosyodemografik Bilgi formu”,“Cinsel Mitler Ölçeği”,“Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”ve“Flört Şiddetine Yönelik Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin analizleri için SPSS 26.0 paket yazılımı kullanılmıştır. Sosyodemografik değişkenler ile bireylerin flört şiddetine yönelik tutum, toplumsal cinsiyet algısı ve cinsel mitlere inanma düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız örneklem ttesti, ikiden fazla grup içeren değişkenlerle yapılan karşılaştırmalar için ise tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. ANOVA analizi sonucu aralarında anlamlı farklılık saptanan değişkenlerin incelenmesi için Post-Hoc Scheffe testi kullanılmıştır. Flört şiddetine ilişkin tutumlar, toplumsal cinsiyet algısı ve cinsel mitler arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson korelasyonu, korelasyon saptanan değişkenler arasındaki yordayıcı ilişkinin incelenmesi için çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre sosyodemografik değişkenlerden cinsiyet, eğitim düzeyi, çalışma durumu, medeni halin flört şiddetine yönelik tutum, toplumsal cinsiyet algısı ve cinsel mitler puanları arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Korelasyon bulgularına göre, flört şiddetine ilişkin tutumlar ve flört şiddetine ilişkin tutumlar alt boyutları puanları ile toplumsal cinsiyet algısı puanları, cinsel mitler ve cinsel mitler alt boyutları puanları arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Çoklu regresyon analizi bulgularına göre ise, Toplumsal cinsiyet algısı ve cinsel mitler toplam puanı, flört şiddetine yönelik tutumlar toplam puanını pozitif yönlü ve anlamlı şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular literatür çerçevesinde değerlendirilmiştir. Mevcut araştırma bilindiği kadarıyla flört şiddetine yönelik tutum, toplumsal cinsiyet algısı ve cinsel mitler arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk araştırma olup bundan sonra yapılacak araştırmalar için öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect and role of gender perception and belief in sexual myths on the attitudes of individuals between the ages of 18 and 45 towards dating violence; gender, education level, parents' education levels, etc. it is discussed whether it differs according to demographic variables such as. 465 people participated in the study and 29 people who did not meet the exclusion criteria were removed from the data set. In this regard, the data of 436 people (290 women, 146 men) who participated in the research were examined.“Sociodemographic Information Form”,“Sexual Myths Scale”,“Gender Perception Scale”and“Attitude Scale towards Dating Violence”were applied to the participants. SPSS 26.0 package software was used to analyze the data obtained from the scales. In examining the relationships between sociodemographic variables and individuals' attitudes towards dating violence, gender perception and belief in sexual myths, independent sample ttest was used for comparison of pairs, and one-way ANOVA was used for comparisons with variables containing more than two groups. Post-Hoc Scheffe test was used to examine the variables between which significant differences were detected as a result of ANOVA analysis. Pearson correlation was applied to examine the relationship between attitudes towards dating violence, gender perception and sexual myths, and multiple regression analysis was applied to examine the predictive relationship between the variables with a correlation. According to the findings of the study, significant differences were detected between sociodemographic variables such as gender, education level, employment status, marital status, attitude towards dating violence, gender perception and sexual myths scores. According to the correlation findings, a negative and significant relationship was found between the scores of the sub-dimensions of attitudes towards dating violence and attitudes towards dating violence and the scores of gender perception scores, sexual myths and sexual myths sub-dimensions. According to the findings of multiple regression analysis, it was concluded that the total score of gender perception and sexual myths positively and significantly predicted the total score of attitudes towards dating violence. The findings obtained in the research were evaluated within the framework of the literature. To the best of our knowledge, the current study is the first to examine the relationship between attitudes towards dating violence, gender perception, and sexual myths, and suggestions are also provided for future research.