Şirket birleşmeleri ve bir örnek çalışma: Arçelik A.Ş. ile Grundig Elektronik A.Ş. birleşmesi
Company mergers and a case study: Merger of Arçelik A.Ş. and Grundig Elektronik A.Ş.
  1. Tez No: 264902
  2. Yazar: BASRİ ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT SARIKOVANLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde etki alanı en büyük gelişmelerden biri olan küreselleşme, şirketleri değişen pazar ve rekabet koşullarına ayak uydurmak için yeni çözümler geliştirmek zorunluluğu ile karşı karşıya bırakmıştır. Birleşme, şirketlerin çözüm arayışları sonucu gündeme gelmiş ve özellikle son yıllarda yaygınlık kazanmaya başlamış gelişmelerden biridir.Ticaretin ve yatırım politikalarının serbestleşmesi, bilgi teknolojilerinde, iletişimde ve taşımacılıkta meydana gelen gelişmeler, küresel ticaretin ve bununla birlikte küresel rekabetin artması sonucunu doğurmuştur. Ülkelerin kendi sınırları içerisinde başta ekonomik anlamda daha büyük ölçeklere ulaşabilmek amacıyla yapılan birleşmeler, sınırlar ötesine de aynı amaçlarla ve uluslararası alanda rekabet edebilmeyi sağlamak için yaygın biçimde başvurulan bir yol olmaktadır.Son dönemlerde ülkemizde gündeme gelen bir birleşme şekli de holdingler bünyesinde gerçekleşen birleşmelerdir. Holdingleşmenin yaygın olduğu dönemde holdingler çok sayıda sektörde yer almaya önem verirken, bazı durumlarda aynı sektörde birden fazla şirket sahibi de olmuşlardır. Holdinglerin son yıllarda bu şirketleri birleştirme yoluna gittikleri görülmektedir.Birleşme ya da satın almalarla ilgili olarak üzerinde en çok durulan, en fazla zaman harcanan konu şirket değerinin belirlenmesi olmaktadır. Bu tür kararlarda yapılacak hatalar uzun yıllar etkisini sürdürmekte ve maliyetleri yüksek olmaktadır.Bu çalışmada şirket birleşmelerine örnek olarak hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören Arçelik A.Ş. ile Grundig Elektronik A.Ş. birleşmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization, one of the greatest developments with the broadest impact area today, has been exposed to the necessity of developing new solutions to adapt the changing market and competition conditions. Merger has come onto the agenda as a result of the solution seeking by the companies, and is one of the developments which began to become widespread in the recent years.Liberalization of the commerce and investment policies, developments experienced in the information technologies, communication and transport have led to increase of global trade and global competition associated with this. The mergers carried out for the purpose of reaching higher scales particularly in economical terms within the own boundaries of the countries are becoming a commonly resorted way in order to ensure the capability of competing for the same purposes beyond the boundaries and in the international domain.A merger method that became onto the agenda recently in our country is the mergers within the bodies of holdings. While the holdings places importance on taking place in many sectors in the course when holding organization was common, in some cases, they have owned more than one companies in the same sector. It is seen that the holdings tend to merge such companies in the recent years.Assessing the company value is the matter which is most emphasized and on which most time is spent in regard to mergers and acquisitions. Any mistakes to be made in such decisions sustain their effects for long years, and they are high costly.In this study, the merger of Arçelik A.Ş. and Grundig Elektronik A.Ş., whose equities are listed in Istanbul Stock Exchange, has been reviewed as an example.