Millet İttifakı'nın 2019 İstanbul Yerel Seçim kampanyasının müzakereci demokrasi ve iletişimsel eylem perspektifinden analizi
Analysis of National Alliance's 2019 Istanbul Local Election campaign from the perspective of deliberative democracy and communicative action
  1. Tez No: 878427
  2. Yazar: UĞUR CAN AYMELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAVAŞGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada 2019 yılında gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi ile ortaya çıkan özgün durumun İletişimsel Eylem Kuramı ve Müzakereci Demokrasi yaklaşımlarıyla ele alınan siyasal iletişim perspektifinden analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda iki seçim arasında ortaya çıkan oy verme davranışı değişimine zemin hazırlayan kampanya iletişiminin özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla üç bölümden inşa edilen çalışmanın ilk bölümünde siyasal iletişim alanına dair iki temel yaklaşım olan Teknik/Pragmatik ve Eleştirel/Toplumsal yaklaşımların içeriği tartışılmıştır. Ardından siyasal iletişim disiplini İletişimsel Eylem Kuramı ve Müzakereci Demokrasi Teorisi bağlamında ele alınarak tezin bu konuya dair yaklaşımı ortaya konulmuştur. Ardından seçim konusuyla bağlantılı olarak oy verme davranışları politik psikoloji perspektifi ile açıklanmıştır. Bu kapsam siyasal iletişim yaklaşımının seçmen davranışlarına etki zemini çerçevesinde inşa edilmiştir. Ele alınan kampanya örnek vakanın özgün kapsamında ilk seçim kampanyası, mazbatanın alınması ve seçimin iptal edilmesinin ardından gerçekleştirilen iletişim süreci bağlamında üç aşamada değerlendirilerek araştırmaya dahil edilen örneklem bu çerçevede seçilmiştir. Seçim kampanyasının sürece yayılan işleyişi sebebiyle eleştirel söylem analizi yaklaşımlarından olan Ruth Wodak'ın Söylem Tarihsel Analiz metodu çerçevesinde örneklemin analizi gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda ilgili kampanya sürecinin İletişimsel Eylem Kuramı ve Müzakereci Demokrasi Teorisi perspektifiyle uyumlu özellikler sergilediği ortaya konulmuş ve oy verme davranışlarına zemin hazırlayan koşullar bu yaklaşım çerçevesinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyze the unique case that emerged with the renewal of the Istanbul Metropolitan Municipality elections held in 2019 from the perspective of political communication handled with the approaches of Communicative Action Theory and Deliberative Democracy. In this context, the qualities of the political communication campaign, which was taken as a case study, were determined in accordance with the theory of deliberative democracy. The changes in voting behavior that emerged between the two elections were explained within the framework of these findings. In this context, in the first part of the research, which is constructed in three parts, the content of the two main approaches to the field of political communication, Technical-Pragmatic and Critical-Social approaches, is presented. Then, the discipline of political communication is discussed in the context of the Theory of Communicative Action and the Theory of Deliberative Democracy and the approach of the thesis on this subject is presented. Then, voting behavior in relation to the election issue is explained from the perspective of political psychology. This scope is built within the framework of the impact of the political communication approach on voter behavior. The campaign was evaluated in three stages in the context of the communication process after the first election campaign, the taking of the mandate and the annulment of the election within the original scope of the case study, and the sample included in the research was selected within this framework. Due to the process-spanning functioning of the election campaign, the sample was analyzed within the framework of the Discourse Historical Analysis method, one of the critical discourse analysis approaches. In this context, it was revealed that the relevant campaign process exhibited characteristics compatible with the perspective of the Theory of Communicative Action and the Theory of Deliberative Democracy, and voting behaviors were explained within the framework of this approach.