Teknoloji bağımlılığının uyku kalitesi ve psikolojikiyi oluş ile ilişkisi: Genç yetişkinler üzerine bir araştırma
The relationship of technology addiction with sleep quality and psychological well-being: A study on young adults
  1. Tez No: 878501
  2. Yazar: GÜLİZAR ŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TAŞFİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerde teknoloji bağımlılığının uyku kalitesi ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modeli çerçevesinde tasarlanan araştırmanın örneklemini 18-40 yaş aralığında 105 erkek, 160 kadından oluşan toplam 265 kişi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği, Pitssburg Uyku Kalitesi İndeksi ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Teknoloji bağımlılığının, psikolojik iyi oluş ve uyku kalitesi ile ilişkisi analiz edilmiş, bu değişkenlerin ilişkisi regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın bu bölüm analizinde SPSS v23 istatistik programı kullanılmıştır. Teknoloji bağımlılığının psikolojik iyi oluşa etkisinde uyku kalitesinin aracılık rolü yapısal eşitlik modellemesi ile değerlendirilmiştir. Teknoloji bağımlılığının psikolojik iyi oluşa etkisinde uyku kalitesinin aracılık rolü Hayes Process ve Bootstrap yöntemi ile değerlendirilmiştir Sonuçlara göre, teknoloji bağımlılığının, psikolojik iyi oluşa olan etkisinde uyku kalitesinin kısmi aracılık etkisi bulgulanmıştır. Araştırma bulguları, literatürde mevcut diğer benzer araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara paralel şekilde, teknoloji bağımlılığı yüksek bireylerde uyku kalitesinin düşük olması nedeniyle psikolojik iyi oluşlarında olumsuz yansımalar ortaya çıkardığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between technology addiction and sleep quality and psychological well-being in young adults. The sample of the research, designed within the framework of the relational screening model, consisted of a total of 265 people, 105 men and 160 women, aged between 18-40. Demographic Information Form, Technology Addiction Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index and Psychological Well-Being Scale were used as data collection tools in the study. The relationship between technology addiction and psychological well-being and sleep quality was analyzed, and the relationship of the variables was evaluated by regression analysis. SPSS v23 statistical program was used in the analysis of this section of the research. The mediating role of sleep quality in the effect of technology addiction on psychological well-being was evaluated by structural equation modeling. The mediating role of sleep quality in the effect of technology addiction on psychological well-being was evaluated using the Hayes Process and Bootstrap method. According to the results, a partial mediating effect of sleep quality on the effect of technology addiction on psychological well-being was detected. Research findings, in line with the results of other similar studies in the literature, showed that individuals with high technology addiction have negative effects on their psychological well-being due to poor sleep quality.