Artvin Yusufeli ilçesi'nin taşınması sırasında, yük taşıyan şoförlerin kas iskelet sistemi rahatsızlıkları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of drivers carrying loads during the relocation of Artvin Yusufeli district in terms of musculoskeletal disorders
  1. Tez No: 878505
  2. Yazar: MURAT ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF IŞIK DEMİRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Artvin Yusufeli ilçesinin eski yerleşim yerinden yeni yerleşim yerine taşınması sırasında yük taşıyan şoförlerin, mesleki ortamlarda kas iskelet sistemi rahatsızlıklarını araştırmayı amaçlamıştır. Veriler, literatür taraması sonucu hazırlanan Sosyodemografik Özellikler Formu ve“Cornel Kas İskelet Sistemi Ölçeği (CMDQ)”aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışmanın evrenini Artvin ilin Yusufeli ilçesinde yük taşıma işlemini yapan 50 Şoför oluşturmuştur. Veri analizi için IBM SPSS Statistics programı kullanılmıştır. Ayrıca, CMDQ ölçeğinin güvenirliği ölçeğin tamamı ve boyutları özelinde tanımlayıcı istatistik analizi ve faktörler arası korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Sosyodemografik özellikler ise betimleyici istatistik analizi ile belirlenmiştir. Çalışmanın amacına yönelik sosyodemografik sorulara ise Kruskall-Wallis Testi ve Mann-Whitney U testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, şoförlerin iş sağlığı ve güvenliği açısından potansiyel riskleri belirleme ve çalışma koşullarını değerlendirme amacıyla kullanılmıştır. Araştırmada şoförlerin CMDQ alt boyutlarına göre ağrı, şiddet ve iş engelleri incelenmiştir. Fiziksel risk etmenleri olarak aydınlatma, gürültü ve titreşim değerlendirilmiştir. Ergonomik risk etkenleri arasında uzun süre oturarak çalışma ve vardiyalı çalışma yer almıştır. Çevresel risk etmenleri ise hava sıcaklığı ve ışık/aydınlatma olarak belirlenmiştir. Bu faktörlerin şoförlerin mesleki ortamlarında maruz kaldıkları potansiyel risk faktörleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkileri bulunmuştur. Çalışma koşullarının değerlendirilmesine yönelik sonuca ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin geliştirilmesi ve şoförlerin sağlık ve refahlarının artırılması için temel bir bilgi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated musculoskeletal disorders in occupational environments in drivers transporting loads from the old settlement to the new settlement in the Yusufeli district of Artvin province. The data were obtained through the Socio-demographic Characteristics Form and“Cornel Musculoskeletal System Questionnaire (CMDQ)”prepared as a result of the literature review. The study population consisted of 50 freight drivers in the Yusufeli district of Artvin province. IBM SPSS Statistics program was used for data analysis. In addition, the reliability of the CMDQ scale was evaluated by descriptive statistical analysis and inter-factor correlation analysis for the whole scale and its dimensions. Socio-demographic characteristics were determined by descriptive statistical analysis. Kruskall-Wallis and Mann-Whitney U tests were applied to socio-demographic questions for the study. The results obtained were used to determine the potential risks in terms of occupational health and safety and to evaluate the drivers' working conditions. In the study, drivers' pain, violence, and work barriers were analyzed according to CMDQ sub-dimensions. Lighting, noise, and vibration were evaluated as physical risk factors. Ergonomic risk factors included prolonged sitting and shift work. Environmental risk factors were determined as air temperature and light/illumination. These factors were found to have statistically significant effects on the potential risk factors to which drivers were exposed in their occupational environment. Conclusions were reached for the evaluation of working conditions. These results provide essential information for developing occupational health and safety measures and improving drivers' health and well-being.