Sessizliğin melodisi
Melody of silence
  1. Tez No: 878536
  2. Yazar: MUSA SERDAR ÇAMKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK AYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
İnsanların sosyal ilişkilerde yaşadığı izolasyon ve yalnızlık, çağımızın önemli sosyolojik konularından biridir. İçsel dönüşüm, bu izolasyonun ve yalnızlığın bireyin iç dünyasında yarattığı değişimi ifade eder. Engelli bireyler, toplumun genelinde daha fazla izole olma ve dışlanma riski taşırlar. Bu kısa film projesinde, bir engelli bireyin yaşadığı sosyal izolasyon ve içsel dönüşüm, sosyolojik bir açıdan incelenmiştir. Engelli bireyler, toplumun genelinden farklı bir deneyim yaşarlar. Fiziksel veya duyusal engeller, onların sosyal etkileşimlerini kısıtlayabilir ve toplumun bir parçası olmalarını zorlaştırabilir. Bu durum, içsel bir dönüşümü de beraberinde getirebilir. Kendi iç dünyalarında daha fazla zaman geçiren engelli bireyler, dış dünyaya karşı daha farklı bir bakış açısı geliştirebilirler. Bu içsel dönüşüm, onların yaşadığı izolasyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Sosyal izolasyonun etkileri, engelli bireyler için daha da belirgin olabilir. Toplumun genelinden daha fazla dışlanma riski taşıyan engelli bireyler, sosyal ilişkilerde sınırlılıklarla karşılaşabilirler. Bu durum, içsel bir dönüşümü tetikleyebilir ve bireyin kendini daha da yalnız hissetmesine neden olabilir. Bu süreç, sosyal ilişkilerin önemi ve toplumsal dışlanmanın etkileri üzerine derinlemesine bir sosyolojik analizin konusu olabilir. Engelli bireylerin yaşadığı sosyal izolasyon ve içsel dönüşüm, sosyolojik açıdan incelenmesi gereken önemli konulardan biridir. Bu konunun daha iyi anlaşılması, engelli bireylerin topluma entegrasyonu ve yaşam kalitesinin artırılması için önemlidir. Bu bağlamda, sosyolojik araştırmaların, bu konuya ilişkin daha derin ve kapsamlı bir anlayış geliştirmeye katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Isolation and loneliness in social relationships are significant sociological issues of our time. Inner transformation refers to the change that this isolation and loneliness create within an individual's inner world. Disabled individuals face a higher risk of being isolated and excluded from society at large. This short film project examines the social isolation and inner transformation experienced by a disabled individual from a sociological perspective. Disabled individuals experience life differently from the general population. Physical or sensory disabilities can limit their social interactions and make it difficult for them to be a part of society. This situation can also lead to an inner transformation. Spending more time in their inner world, disabled individuals may develop a different perspective on the outside world. This inner transformation can emerge as a result of the isolation they experience. The effects of social isolation can be more pronounced for disabled individuals. Facing a higher risk of exclusion from society, they may encounter limitations in social relationships. This can trigger an inner transformation and lead the individual to feel even more isolated. This process can be the subject of a deep sociological analysis on the importance of social relationships and the effects of societal exclusion. The social isolation and inner transformation experienced by disabled individuals are important subjects that need to be examined from a sociological standpoint. Understanding this issue better is crucial for the integration of disabled individuals into society and for improving their quality of life. In this context, sociological research is thought to contribute to developing a deeper and more comprehensive understanding of this topic.