Beauverıa bassıana'nın çeşitli funguslara karşı antagonist özelliklerinin belirlenmesi
Determination of Beauveria bassiana's antagonist properties against various fungi
- Tez No: 878594
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, entomopatojenik fungus türü olan Beauveria bassiana 01YA suşunun çeşitli fitopatojenik funguslara karşı antagonistik etkileri araştırılmıştır. İkili kültür testleri, B. bassiana'nın Fusarium oxysporum, F. equiseti, F. redolens, F. solani, Sclerotinia minor, S. sclerotiorum, Verticillium dahliae ve Phytophthora cryptogea gibi test edilen fitopatojenik fungusların misel gelişimini engellediği, bunlara karşı yüksek inhibitör etkisi gösterdiği ve hücre duvarını parçalayan kitinaz ve proteaz enzimlerini üreterek büyümelerini engellediğini gözlemlenmiştir. Ayrıca, B. bassiana 01YA suşu yüksek proteinaz ve amilaz aktivitelerini gösterirken, selülaz aktivitesi diğer türler ile istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir. B. bassiana 01YA'nın, T. pleuroticola 51YA ve Clonostachys rosea 51YAG izolatlarına belirgin antagonist sınırlar oluştururken, diğer Trichoderma türlerinin ise daha düşük seviyelerde antagonist sınırlar oluşturduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, B. bassiana ve Trichoderma türlerinin kombinasyonu, tarımda biyolojik mücadeleyi geliştirip sürdürülebilir uygulamaları teşvik edebilir. Bu kombinasyonun anlaşılması, biyolojik kontrol stratejilerinin etkinliğini artırabilir ve kimyasal yöntemlere olan bağımlılığı azaltabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antagonistic effects of the entomopathogenic fungus Beauveria bassiana 01YA strain against various phytopathogenic fungi were investigated. Dual culture tests showed that B. bassiana inhibited mycelial growth of the tested phytopathogenic fungi such as Fusarium oxysporum, F. equiseti, F. redolens, F. solani, Sclerotinia minor, S. sclerotiorum, Verticillium dahliae and Phytophthora cryptogea, showed high inhibitory effect against them and inhibited their growth by producing cell wall degrading chitinase and protease enzymes. In addition, B. bassiana 01YA strain showed high proteinase and amylase activities, while cellulase activity. It was found that B. bassiana 01YA formed significant antagonist borders to T. pleuroticola 51YA and Clonostachys rosea 51YAG isolates, while other Trichoderma species formed antagonist borders at lower levels. In conclusion, the combined use of B. bassiana and Trichoderma species can improve biological control and promote sustainable practices by reducing chemical use in agriculture.