SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji kliniğinde yatarak takip edilen komplike ve komplike olmayan piyelonefrit olgularında eşlik eden risk faktörlerinin, izole edilen etkenlerin, direnç profillerinin ve ampirik tedavi uygunluğunun prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of risk factors, isolated pathogens, resistance profiles, and empirical treatment suitability in complicated and uncomplicated pyelonephritis cases followed up in the department of infectious diseases and clinical microbiology at HSU Ankara training and research Hospital
  1. Tez No: 878610
  2. Yazar: GÜLŞAH GELİŞİGÜZEL
  3. Danışmanlar: UZMAN ŞERİFE ALTUN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Üriner sistem enfeksiyonları (ÜSE), toplumda en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardandır. Günümüzde üriner sistem enfeksiyonlarında genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üreten etkenlerin artışı ile direnç önemli bir sorun haline gelmiştir. GSBL risk faktörlerinin iyi sorgulanıp uygun ampirik tedavinin en kısa sürede başlanması hastanede yatış süresini azaltacak ve tedavi başarısını artıracaktır. Bu çalışmada piyelonefritlerde GSBL üreten etkenlerin oranı, GSBL üretimi için risk faktörlerinin belirlenmesi ve ampirik tedavinin uygunluğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Servis'ine 1 Ekim 2022- 29 Şubat 2024 tarihleri arasında komplike ve komplike olmayan piyelonefrit tanısı ile yatırılan hastalar prospektif olarak değerlendirildi. GSBL üreten ve üretmeyen etkenlerle enfekte hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, üriner sistem patolojileri, üriner girişim öyküsü, hastanede yatış, son üç ayda antibiyotik kullanım öyküsü ve ÜSE geçirme öyküsü karşılaştırıldı. Üretilen etkenlerin antimikrobiyal duyarlılıkları ve başlanan ampirik tedavilerin uygunluğu değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme SPSS 25.0 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Urinary tract infections (UTIs) are among the most common bacterial infections in the community. Nowadays, resistance has become an important problem in urinary tract infections due to the increase in extended-spectrum beta-lactamase (ESBL)-producing agents. Investigation of ESBL risk factors and initiation of appropriate empirical treatment as soon as possible will decrease the duration of hospitalization and increase the success of treatment. In this study, we aimed to evaluate the rate of ESBL-producing agents in pyelonephritis, to determine the risk factors for ESBL production and to evaluate the appropriateness of empirical treatment. Materials and Methods: Patients admitted to the Infectious Diseases Clinic of Ankara Training and Research Hospital between October 1, 2022 and February 29, 2024 with a diagnosis of complicated and uncomplicated pyelonephritis were evaluated prospectively. Demographic characteristics, comorbidities, urinary system pathologies, history of urinary intervention, hospitalization, history of antibiotic usage in the last three months and history of UTI were compared between patients infected with ESBL-producing and non-ESBL-producing agents. Antimicrobial susceptibilities of the isolated agents and the appropriateness of empirical treatments were evaluated. Statistical evaluation was performed using SPSS 25.0 program.