Pazarlama etiği çerçevesinde deneyimsel pazarlamanın müşteri satın alma davranışı ilişkisi: Ağrı ili örneği
The relationship between experiential marketing and customer purchasing behavior within the framework of marketing ethics: The example of Ağri province
- Tez No: 878644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı etik pazarlama ilkeleri ve deneysel pazarlama yöntemlerinin müşteri davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Nicel araştırma deseninde tasarlanan çalışmanın örneklemi Ağrı ilinde ikamet eden toplam 343 kişiden oluşmaktadır. Veriler Google Forms üzerinden katılımcılara ulaştırılmış ve eksiksiz doldurmaları istenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan anket kullanılmıştır. Anket oluşturulurken literatürde daha önce yapılan araştırmalar incelenmiş ve uzman görüşüne sunulmuştur. Araştırmaya katılanların demografik verilerine frekans analizi uygulanmış sonuçlar n ve % olarak tablolarda verilmiştir. Etik Pazarlama İlkelerine ve Deneyimsel Pazarlama Uygulamalarına ait sorulardan oluşan ankete verilen yanıtların yüzdesel dağılımları tablolarda sunulmuştur. Cinsiyete göre anket ifadeleri ki-kare analizi ile gerçekleştirilmiş, çapraz tablolarda sonuçlar verilmiştir. Ayrıca gelir durumuna ve eğitim durumuna göre anketten seçilen 5 belirleyici soruya ki-kare analizi, çapraz tablolarda sonuçları verilmiştir. Araştırmanın analizinde SPSS v23 istatistik programı kullanılmıştır. Sonuç olarak etik pazarlama ilkeleri temelleri üzerine deneyimsel pazarlama uygulamalarının entegrasyonu, müşterilere şeffaf bir düzlemde, almak istedikleri ürün veya hizmet hakkında anlamlı bir deneyim sunarak satın alma fikirlerini olumlu olarak etkiler. İşletmeler için müşteri davranışlarını anlamak müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak ürün ve hizmeti arz etmek için önemlidir. Bunun en iyi anlaşılır yolu deneyimsel pazarlama uygulamalarını kullanmaktan geçer bu bağlamda etik pazarlama ilkeleriyle beraber koordinasyonu sağlanan deneyimsel pazarlama stratejileri, tüketicilerin markayı tercih etmelerini ve olumlu bir marka imajı bırakacaktır. İşletmeler için müşteri kazanımı sağlayacak ayrıca müşteriler içinde güvenilir ve vaat edilen ürün, hizmet hakkında şeffaf ve anlaşılır bilginin yanında deneyimsel tecrübeleriyle her yönden tam bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır dolayısıyla iki taraf içinde kazanç sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of ethical marketing principles and experimental marketing methods on customer behavior. The sample of the study, designed with a quantitative research design, consists of a total of 343 people residing in Ağrı province. The data was delivered to the participants via Google Forms and they were asked to fill it in completely. A survey created by the researcher was used as a data collection tool in the study. While creating the survey, previous studies in the literature were examined and presented to expert opinion. Frequency analysis was applied to the demographic data of the research participants and the results are given in the tables as n and %. The percentage distribution of the responses to the survey consisting of questions regarding Ethical Marketing Principles and Experiential Marketing Practices are presented in the tables. Survey statements by gender were carried out with chi-square analysis, and the results are given in cross tables. In addition, chi-square analysis was given to 5 decisive questions selected from the survey according to income level and education level, and the results are given in cross tables. SPSS v23 statistical program was used in the analysis of the research. As a result, the integration of experiential marketing practices on the basis of ethical marketing principles positively affects purchasing ideas by providing customers with a meaningful experience about the product or service they want to buy on a transparent level. Understanding customer behavior is important for businesses to offer products and services that will meet customers' demands and needs. The best way to understand this is to use experiential marketing practices. In this context, experiential marketing strategies coordinated with ethical marketing principles will ensure that consumers prefer the brand and leave a positive brand image. It will provide customer acquisition for businesses, and it will also provide customers with transparent and understandable information about the reliable and promised product and service, as well as complete information in every aspect with their experiential experience, thus providing profit for both parties.