Investing in authoritarianism: Saudi Arabia and the UAE's FDI inflows into Egypt under Sisi
Otokrasiye yatırım: Suudi Arabistan ve BAE'nin Sisi döneminde Mısır'a doğrudan yabancı yatırım akışları
  1. Tez No: 878863
  2. Yazar: ÖMER NAİM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışma, 2000'li yılların başından 2023 yılına kadar Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Mısır'a yatırım girişlerine odaklanarak, Doğrudan Yabancı Yatırımın (DYY) ev sahibi ülkelerdeki otoriter rejimlerin güçlendirilmesindeki rolünü araştırmaktadır. Nicel ve nitel analizlerden elde edilen içgörüleri birleştiren karma yöntemli bir araştırma tasarımını kullanan araştırma, DYY girişlerinin otoriter iktidarlar için mevcut finansal kaynakları artırarak ve siyasi liderler ile etkili siyasi elitler arasındaki stratejik ittifakları sağlamlaştırarak otoriter rejimleri güçlendirebileceğini öne sürmektedir. Ayrıca çalışma, yatırımcı ülkelerin ev sahibi rejimleri desteklemeye yönelik siyasi motivasyonlarını da bu dinamiği etkileyen kritik bir dış faktör olarak tanımlamaktadır. Bulgular, Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi'nin yönetimi sırasında Suudi Arabistan ve BAE'nin DYY akımlarının Mısır'daki mevcut otoriter rejimini desteklemede etkili olduğunu, bu etkinin de potansiyel olarak Mısır hükümeti ve siyasi olarak bağlantılı elitlerle iştiraki bulunan yerli firmalara yapılan önemli yatırım tahsislerinden kaynaklandığını göstermektedir. Bu iktisadi süreçler, Sisi hükümetinin elindeki mali kaynakları ve siyasi elitlerin liderlere sırt çevirmenin oluşturacağı potansiyel maaliyeti artırarak siyasilerin rejime olan bağlılığının güçlendirilmesine katkıda bulunmuş olabilir. Çalışma, DYY'nin ev sahibi ülkelerdeki otoriter rejimlerin sürdürülmesi için stratejik bir finansal araç olarak hizmet edebileceği, ancak etkisinin boyutunun yatırımcı ülkeler tarafından siyasi ve ekonomik kaynakların seferber edilmesine bağlı olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study investigates the role of Foreign Direct Investment (FDI) in bolstering authoritarian resilience in host countries, focusing on investment inflows of Saudi Arabia and the United Arab Emirates (UAE) into Egypt from the early 2000s to 2023. Utilizing a mixed-method research design that combines insights from quantitative and qualitative analyses, the research suggests that FDI inflows can reinforce authoritarian regimes by enhancing the financial resources available to authoritarian incumbents and solidifying strategic alliances among political leaders and influential elites. It also identifies the political motivations of investor nations to support host regimes as a critical external factor influencing this dynamic. The findings suggest that during President Abdel Fattah El-Sisi's rule, Saudi and Emirati FDI were effective in supporting Egypt's authoritarian regime, potentially due to substantial investment allocations into domestic firms affiliated with the Egyptian government and the politically connected elite. These transactions appear to have played a role in enhancing the financial resources available to the Sisi government and may have contributed to strengthening the allegiance of the political elite to the regime by potentially increasing the perceived cost of political defection. The study concludes that while FDI may serve as a strategic financial instrument for sustaining authoritarian regimes in host nations, the extent of its impact is predicated on the mobilization of political and economic resources by the investor countries.